Od 2015 r. myto w Niemczech będzie niesprawiedliwe. Czy na drogach zaroi się od dwuosiowych naczep?

Zaczniemy od małego przypomnienia – w przyszłym roku w Niemczech bardzo istotne będą następujące daty:

1 stycznia 2015 – wówczas pojawią się nowe stawki myta, zgodnie z którymi taniej pojadą auta zgodne z Euro 6 oraz ciężarówki kilkunastoletnie. W przypadku Euro 5 zmiany będą wręcz kosmetyczne (pełne info na dole).

1 lipca 2015 – wówczas myto zacznie obowiązywać także na 1100 kilometrach dróg, które nie są autostradami, lecz mają dwie oddzielne jezdnie.

1 października 2015 – wówczas myto zacznie zależeć od ilości osi w ciężarówce. Zamiast podziału na „do 3 osi” oraz „od 4 osi”, cennik będzie przewidywał osobne stawki dla każdej ilości osi. Im mniej osi będzie miała ciężarówka, tym myto będzie tańsze.

1 października 2015 – wówczas mytem objęte zostaną także samochody ciężarowe o DMC od 7,5 do 12 ton, które dotychczas mogły jeździć za darmo.

man_tgx_naczepa_dwie_osie_schmitz

Wszystkie cztery zmiany są bardzo interesujące, a ponadto jedna z nich jest bardzo kontrowersyjna. Chodzi tutaj o zmianę dotyczącą zależności opłat od ilości osi. Rządzący chcą, żeby większa liczba osi oznaczała wyższą opłatę. Wszystko to wzbudza jednak w Niemczech sprzeciw, który wyraziła ostatnio organizacja BGL, będąca stowarzyszeniem tamtejszych transportowców. I wiecie co? Sprzeciw BGL jest jak najbardziej uzasadniony.

Po pierwsze, zgodnie z nowymi przepisami, 4-osiowy zestaw o DMC na przykład 16 ton będzie płacił takie same opłaty, jak 4-osiowy zestaw o DMC na przykład 38 ton, choć ich wpływ na drogi będzie nieporównywalny. Po drugie, czteroosiowy zestaw o DMC na przykład 38 ton będzie płacił mniej niż pięcioosiowy zestaw o tym samym DMC, choć jego negatywny wpływ na drogi będzie większy. Różnica wyniesie tutaj aż 1,8 centa za kilometr.

Wszystko to po prostu nie ma sensu i jest zaprzeczeniem logiki. Wystarczy zresztą spojrzeć na przykład Wielkiej Brytanii, gdzie myto jest tym tańsze im więcej osi ma nasz pojazd. BGL twierdzi wręcz, że jeśli przepisy zostaną wprowadzone w tej niekorzystnej formie, wygląd niemieckich ciężarówek już wkrótce może ulec dużej zmianie – na drogach zaczną dominować pojazdy skonfigurowane z myślą o ograniczeniu ilości osi, co oczywiście może tylko zaszkodzić drogom. Szczególnie w przypadku stosunkowo lekkich ładunków jazda z trzyosiową naczepą nie będzie miała finansowego sensu.

Stawki myta, która będę obowiązywały między 1 stycznia 2015 a 1 lipca 2015 czekają poniżej lub do pobrania TUTAJ. Źródło: www.toll-collect.de

Źródło: Truckstar

Na zdjęciu: MAN TGX 18.360 z dwuosiową naczepą marki Schmitz Cargobull