131 km/h na lornetce-radarze, 163 km/h w tachografie oraz kokaina na narkoteście

Narkotykowych doniesień ciąg dalszy. Ledwie bowiem skończyłem artykuł zatytułowany Spuszczał paliwo z ciężarówki i wymieniał je na narkotyki…, a już pojawiła się kolejna historia z udziałem używek, tym razem pochodząca z Francji.

Omawiane zdarzenie miały w piątkowe popołudnie, 28 października. Żandarmeria z departamentu Doubs prowadziła wówczas kontrole na autostradzie A36, skupiając się na bardzo długim zjeździe, położonym w gminie Villars-sous-Écot. Funkcjonariusze korzystali przy tym z typowo francuskiego wynalazku, jakim jest lornetka zintegrowana z radarowym miernikiem prędkości.

Zjazd w Villars-sous-Écot:

Właśnie w ten sposób wypatrzono hiszpańską ciężarówkę, która osiągała na zjeździe prędkość 131 km/h. Pojazd natychmiast został zatrzymany i poddano go dokładniejszej kontroli, co ujawniło dwa kolejne, jeszcze poważniejsze problemy. Po pierwsze, 50-letni Hiszpan „oblał” badanie szybkim narkotestem, wykazując ślady zażywania kokainy. Drugie badanie objęło zaś wydruki z tachografu, ujawniając wcześniejsze przekroczenia prędkości, z wynikami dochodzącymi do 163 km/h.

Sam kierowca tłumaczył, że do osiągania tak wysokich prędkości wykorzystał długie zjazdy ze wzniesień oraz skrzynię biegów w ustawieniu neutralnym. Jeśli natomiast chodzi o decyzje francuskich żandarmów, to natychmiast zakazali oni dalszej jazdy, zatrzymali kierowcy uprawnienia i doprowadzili go do aresztu. Mężczyznę czeka postępowanie karne, w którym będzie podejrzany przede wszystkim o prowadzenie pod wpływem narkotyków.

Na koniec jeszcze wyjaśnię o co chodzi z tymi radarami-lornetkami. Otóż Francuzi stosują takie urządzenia od 2003 roku, a przy ich wprowadzeniu wskazywali na cały szereg zalet. Przede wszystkim, radar w formie lornetki ma podobno zwracać mniejszą uwagę kierowców niż radary w formie pistoletów lub suszarek. Przykładane do oczu urządzenie ma też ułatwiać celowanie i obserwowanie pojazdów z bardzo dużej odległości. Jeśli natomiast chodzi o zasięg, to wiele zależy od wielkości od generacji urządzenia, w skrajnych przypadkach wynosząc nawet 1000 metrów.

Przykładowa prezentacja takiej lornetki: