Półmetrowy model Ziła 130 wykonany z klocków Lego – działa tutaj nawet wywrotka i skrzynia biegów

W nawiązaniu do tekstu:

Ził 130, który pomimo upływu lat wozi po Poznaniu ciężkie ładunki i dzielnie służy starszemu kierowcy

Kilka dni temu przyglądaliśmy się ciężarówce marki Ził, która nieustannie pracuje na ulicach Poznania. Teraz pozostaniemy więc w tym temacie, jedynie zmieniając nieco skalę. Powyżej możecie bowiem zobaczyć Ziła 130 w około 12-krotnym pomniejszeniu, przygotowanego przez polskiego miłośnika klocków Lego.

Pomarańczowo-biały Ził jest jednym z najnowszych dzieł polskiego klubu dorosłych fanów Lego „LUGPol”. Jego autorem jest klubowicz o pseudonimie „Samolot”, wcześniej odpowiedzialny między innymi za symulator lotu na bazie klockowego Mercedesa Arocsa (opisywany tutaj). Wracając jednak do ciężarówki radzieckiej – jej model wzorowany jest na fabrycznej wywrotce z oznaczeniem MMZ 555, znanej chociażby z kultowego serialu „Daleko od szosy”. W rzeczywistości samochód ten miał niecałe 5,5 metra długości, natomiast model z klocków pomniejszono do 45 centymetrów. Do tego dodajmy jeszcze 20 centymetrów szerokości oraz ponad 2 kilogramy wagi, a robi się z tego model naprawdę imponujących rozmiarów. Choć to nadal nic w porównaniu z poziomem odwzorowanie detali oraz ilością zamontowanych napędów.

zil_130_wywrotka_pomaranczowa

Jeśli chodzi o detale, to uwagę zwraca przede wszystkim malowanie. Ciężarówka jest pomarańczowo-żółta, co w przypadku Ziła 130 może nieco dziwić. Okazuje się jednak, że takie schematy kolorów również występowały, a dowodem na to jest powyższe zdjęcie. Do tego mamy także świetnie oddany kształt skrzyni ładunkowej oraz koło zapasowe i lusterka, które zamontowano tak samo, jak w oryginale. Ba, udało się odwzorować nawet atrapę chłodnicy, co przy jej skomplikowanym kształcie na pewno nie było łatwe. Co natomiast z napędem? Opisywany Ził nie tylko posiada zdalnie sterowany silnik oraz układ kierowniczy, ale także działający układ wywrotu oraz… przekładnię z aż czterema w pełni działającymi biegami!

Pełną galerię zdjęć znajdziecie tutaj, natomiast po szczegóły dotyczące rozwiązań technicznych zapraszam na forum LUGPol – tutaj.