Zmiana właściciela i nowe stawki opłat na A2: 109 złotych za około 50 kilometrów

Od dzisiaj obowiązują nowe stawki opłat drogowych za przejazd autostradą A2 między Koninem a Nowym Tomyślem. Podwyżka ta wprowadzana jest ledwie sześć miesięcy po poprzedniej zmianie, a wszystko zgrywa się też w czasie z informacją o kilkumiliardowej transakcji.

Omawiany odcinek, podzielony na trzy fragmenty po około 50 kilometrów, aż do 2037 roku pozostaje obiektem państwowo-prywatnej umowy. Spółka Autostrada Wielkopolska ponosi na nim wszelkie koszty, odpowiada za pełne utrzymanie, ale jednocześnie ma też swobodę w podnoszeniu opłat. Stąd też poniższa, wchodząca dzisiaj w życie zmiana, dla której głównym tłumaczeniem jest „presja inflacyjna oraz wysokie stopy procentowe”.

a) Transport ponadnormatywny:

300 złotych zamiast 280 złotych za każdy z trzech odcinków (Konin-Września, Września-Poznań, Poznań-Nowy Tomyśl).

b) Pojazdy powyżej trzech osi:

109 złotych zamiast 100 złotych za każdy z trzech odcinków.

c) Pojazdy trzyosiowe:

72 złote zamiast 66 złotych za każdy z trzech odcinków.

d) Pojazdy dwuosiowe o jednej osi na bliźniakach:

47 złotych zamiast 43 złotych za każdy z trzech odcinków.

e) Pojazdy dwuosiowe na pojedynczych kołach

30 złotych zamiast 28 złotych za każdy z trzech odcinków.

A przy okazji potwierdziły się też doniesienia o transakcji, która była zapowiadana już od wielu miesięcy. Za łącznie 3 miliardy złotych swoje udziały w omawianej autostradzie sprzedaje Sebastian Kulczyk, syn Jana Kulczyka, stojącego za podpisaniem wspomnianej umowy. Mowa tutaj między innymi o 24 procentach udziałów w spółce Autostrada Wielkopolska, a także 40 procentach w spółce Autostrada Wielkopolska II, które trafiają teraz w ręce francuskiego funduszu inwestycyjnego Meridiam. Uwzględniając zaś fakt, że Meridian miał w tej trasie mniejsze udziały już od 2008 roku, teraz stanie się największym udziałowcem w całym projekcie, o decydującym wpływie na jego przyszłość.

Jako ciekawostkę dodam, że autostrady stały się już prawdziwą specjalnością francuskiego Meridiamu. Firma ma już na swoim koncie inwestycje w takie projekty, jak między innymi Limerick Tunnel na zachodzie Irlandii, austriacka autostrada A5 między Wiedniem a Mikulovem, czy nawet amerykańska autostrada I-35W na przedmieściach Dallas.