Zdjęcia z budowy dawnej „Gierkówki” – Stary, Żuki, Ursusy i jeszcze więcej Starów

W nawiązaniu do tekstu:

A1 częściowo gotowe pod Radomskiem – samochody wyjechały na nową jezdnię

Choć mowa tylko o 5 kilometrach, dodatkowo na tylko jednej jezdni, wczorajsze otwarcie na autostradzie A1 otrzymało nadspodziewanie duży rozgłos. A skoro już w tym temacie jesteśmy, spójrzmy na kilka historycznych zdjęć, pokazujących jak budowano poprzednika tej autostrady. Mowa tutaj oczywiście o „Gierkówce”, w miejscu której nowe odcinki A1 są budowane.

Pomysł na nową trasę pojawił się w 1972 roku, wraz z projektem budowy 3000 kilometrów autostrad oraz dróg szybkiego ruchu. Łatwy przejazd między Warszawą, Łodzią oraz Katowicami został określony jednym z priorytetów, a wszystko było elementem motoryzowania Polski, zbiegającym się w czasie z zakupem licencji na Fiata 126P.

Oficjalna decyzja o budowie została podjęta już w 1973 roku, a już trzy lata później nastąpiło oficjalne otwarcie na odcinku 239 kilometrów. Przekopano przy tym 7,6 mln m3 ziemi, wykonano 4,2 mln m2 nawierzchni i podbudowy, wytworzono 1,3 mln t mas bitumicznych oraz 1,2 mln m3 betonu. Wybudowano 4,5 km wiaduktów i mostów. Przełożono 71 km kabli, przeciągnięto 152 km linii energetycznych i teletechnicznych, położono 22 km rurociągów. Rozebrano ponad 300 budynków, a samochody budowy przejechały ponad 6 milionów kilometrów.

Takie tempo może robić wrażenie i oczywiście nie wzięło się znikąd. Na budowie drogi E16 pracowali nie tylko regularni budowlańcy, ale także duże ilości wojska, a nawet harcerzy. Zainwestowano też w zachodni sprzęt, w postaci maszyn budowlanych, czy komputerów dla projektantów. Gdy natomiast wszystko było już gotowe, Fiaty 126P mogły legalnie osiągać swoją oficjalną prędkość maksymalną.

A jak wyglądały prace na budowie? A także jakie można było spotkać tam ciężarówki? Wszystko to możecie zobaczyć na poniższych, historycznych zdjęciach, zebranych przez GDDKiA: