transfactor3665
Opublikowane 10 Październik, 2017

Zarządca prywatnego A2 nie chce oddać państwu należnych pieniędzy – mowa o aż 1,2 mld złotych

autostrada_a2_prywatna

Zarządca prywatnej autostrady A2, firma Autostrada Wielkopolska, wcale nie ma zamiaru wypłacić państwu setek milionów złotych. Choć bowiem Komisja Europejska przeprowadziła pełne dochodzenie, stwierdzając, że Polsce należy się 900 milionów złotych plus odsetki, Autostrada Wielkopolska nie poczuwa się do winy.

O sprawie poinformował “Dziennik Gazeta Prawna”, podając jakie będą dalsze kroki zarządcy autostrady. Zamierza on się odwołać do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, licząc na zwolnienie z konieczności zapłaty. Ponadto Autostrada Wielkopolska twierdzi, że najzwyczajniej w świecie nie dysponuje tak dużymi pieniędzmi. Po podliczeniu odsetek okazało się bowiem, że firma ma przekazać Państwu aż 1,2 miliarda euro, i to w ramach jednorazowej płatności.

Dlaczego zarządca A2 ma płacić? O tym pisałem poniżej:

Na prywatnym A4 staną tablice z informacjami, a prywatne A2 odda państwu niemal 900 milionów

Więcej tradycyjnie na łamach “Dziennika Gazety Prawnej” – tutaj.

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 9 komentarzy

 1. pete379 napisał(a):

  Hmm no cóż to wtedy znacjonalizowac autostradę zbudowaną za państwowe pieniądze? I zlikwidować spółkę, która doila państwo i Polaków. Podobnie zrobić z A4 i tyle w temacie.

  • PiotrFr napisał(a):

   Za jakie państwowe pieniądze była budowana? Najlepiej chodzic i opowiadać głupoty.

   • pete379 napisał(a):

    Udowodnij, że przyszedł Pan Kulczyk, wyjął z kieszeni uczciwie zarobiona gotówkę i sfinansowal całą budowę.
    Otóż dostał gigantyczną pomoc najpierw przy walku z TP S.A., potem przy innych transakcjach, a za kredyty poreczal mu BGK i Skarb Państwa (jako rzekome “zabezpieczenie interesu publicznego”).
    Nie słuchaj propagandy, niebieskiego kółeczka i baranów z publicznej, zacznij czytać o świecie i zobaczysz, że nie wszystko jest tak jak oni przedstawiają.

 2. zzx napisał(a):

  sprawa winiet i ich rekompensaty na odległość śmierdziała i nie ma się co dziwić że ktoś się w końcu o to upomniał – szkoda tylko że obecnie pieniądze pójdą na “przetracenie” przez obecny rząd.

 3. Dawid napisał(a):

  PuotrFr, głupoty? Poczytaj najpierw zanim się wypowiesz. Może dowiesz się o poręczeniach państwa polskiego na kredyty i tym podobnych przekrętach. A co do wypowiedzi zzx to “przetracanie” to jest może 500+, przekopanie mierzeji wiślanej, ratowanie stoczni, ratowanie kopalń, uruchomienie rzek do transportu, wzmacnianie armii, budowa drogi via baltica, itp. Daleko mi do PiSu ale jak czytam wypowiedzi ludzi którzy karmieni są przez TVN, Polsat,Tok FM, Wyborczą i inne Polsko języczne media to ciężko pozostać biernym. Za platformy i PSL co mieliśmy? Dziką reprywatyzację, 600 tysięcy ludzi wyrzuconych na bruk. Karuzele VAT, pałowanie i gaz, na marszach niepodległości ( no tak bo to przecież faszyści, a nie kto uwierzy że przyjechało do Warszawy sto tysięcy faszystów?). Żadnej władzy ufać nie można, ale czy ten rząd jest gorszy od poprzedniego? Szczerze wątpię.

  • PiotrFr napisał(a):

   Następny. Wytłumacz mi co to jest poręczenie. Poręczenie oznacza, że państwo spłacilo kredyt? Nie wnikam czy były przekręty czy nie ale stwierdzenie, że to skarb państwa zapłacił za budowę jest wierutna bzdura.

   • pete379 napisał(a):

    A to, że pieniądze św pamięci Pana Jana Kulczyka nie wzięły się z jego kieszeni – przypomnij sobie prywatyzację TP S.A.
    Kulczyk dostał kredyty i zabezpieczenia z BGK i Skarbu Państwa, za samo pośrednictwo zgarnął kilkaset milionów PLN.
    Na autostradę też dostał zabezpieczenia (normalnie za nie człowiek płaci) , kredyty preferencyjnych, na pewno trochę umorzen…
    Czy de facto obracal kasą podatnika nie mając majątku realnego, a jak zarobił na czymś to oddał Państwu. Tylko nikt nie patrzył wtedy albo nie chciał patrzeć i widzieć, że tacy ludzie byli zbędnym ogniwem w takich transakcjach.
    Nie jestem za PISem czy kim innym ale te wałki dopiero będą wyplywac.

  • zzx napisał(a):

   byc może nie pamiętasz czasów w których rządził taki polityk Edward Gierek – za jego czasów Polska też się “rozwijała” i to bardzo szybko tyle tylko że na kredyt – niedawno skończyliśmy spłaca ostanie długi z tamtych czasów.

 4. Dawid napisał(a):

  A jak masz się rozwijać bez kredytu? No chyba chcąc otworzyć firmę czy wybudować dom, nie mając bogatego taty, to idziesz po kredyt. A co do PiSu tak jak mówiłem daleko mi do nich. I jak każdej władzy należy patrzeć na ręce.

Odpowiedz