Zakazy ruchu ciężarówek 31 października oraz 1 listopada, w Polsce oraz w Niemczech

Koniec października zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji należy pamiętać o świątecznych zakazach ruchu samochodów ciężarowych. Mowa tutaj zarówno o Uroczystości Wszystkich Świętych, jak i o niemieckim Dniu Reformacji.

Polska

Polskie zakazy rozpoczną się tradycyjnie w przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych. Będą obowiązywały samochody ciężarowe o DMC powyżej 12 ton. Wyjątkiem zostaną objęte między innymi pojazdy wracające do kraju, w celu zakończenia przewozu międzynarodowego. Pełen harmonogram będzie zaś następujący:

Czwartek, 31 października 2019 roku: zakaz między godziną 18 a 22;

Piątek, 1 listopada 2019 roku, zakaz między godziną 8 a 22.

Niemcy

U naszych zachodnich sąsiadów sytuacja jest bardziej skomplikowana. 31 października pięć landów wprowadzi zakazy w związku z Dniem Reformacji. 1 listopada pięć innych landów zostanie natomiast objętych zakazami na Uroczystość Wszystkich Świętych.

W obu przypadkach mowa o zakazach obowiązujących od północy do godziny 22. Ma to dotyczyć pojazdów o DMC powyżej 7,5 tony, a także wszystkich samochodów ciężarowych z przyczepą lub naczepą, niezależnie od DMC.

Podkreślam, że Niemcy nie stosują wyjątku dla pojazdów zjeżdżających do kraju. Przewidziano za to wyjątek dla transportów zmierzających do oraz z Berlina, jako że stolica nie uczestniczy w obchodach Dnia Reformacji.

Landy z zakazami 31 października:

– Brandenburg
– Hamburg
– Bremen
– Mecklenburg-Vorpommern
– Sachsen
– Sachsen-Anhalt
– Niederschasen
– Thüringen

Wyjątki na 31 października:

– Od granicy z Polską bezpośrednio do Berlina autostradami A11, A12, A13, A113, A114 oraz A15, tylko w tym jednym kierunku;

– Od portu w Rostocku bezpośrednio do Berlina, autostradą A19, tylko w tym jednym kierunku;

– Do oraz z Berlina, w obu kierunkach, autostradami A2 (Berlin – Hanower),  A9 (Berlin – Neuerenberg), A10 (Ring Berlina), A111 ( Reinickendorf – Dreieck Oranienburg), A113 (Treptow – Schönefelder Kreuz), A114 (Pankow – Dreieck Pankow), A115 (Dreilinden – Dreieck Nuthetal) oraz A24 (Berlin – Hamburg).

Landy z zakazami 1 listopada:

– Baden-Württemberg
– Bayern,
– Nordrhein-Westfalen,
– Rheinland-Pfalz,
– Saarland.

Podałem nazwy niemieckojęzyczne, by ułatwić wykorzystanie powyższej informacji przy nawigowaniu. Poniżej dołączam też poglądową mapę niemieckich landów, która powinna ułatwić zorientowanie się w temacie.

Źródło informacji: organizacja Evofenedex