Zakaz ruchu pustych ciężarówek przy bardzo silnym wietrze – Holandia uznała tę propozycję za przesadną

Nie będzie zakazu ruchu pustych ciężarówek przy bardzo silnym wietrze – taką decyzję podjął holenderski rząd, w odniesieniu do wydarzeń z połowy stycznia.

Przypomnijmy, że 18 stycznia 2018 roku orkan Friederike przewrócił w Holandii kilkadziesiąt pojazdów. Były to głównie puste ciężarówki, w tym liczne zestawy przestrzenne. Biorąc pod uwagę ekstremalne warunki pogodowe, maszyny te w ogóle nie powinny były wyjeżdżać na drogi. Dlatego też w holenderskiej branży zaczęto mówić o zakazie ruchu pustych ciężarówek po ogłoszeniu pogodowego „kodu czerwonego”.

Za wprowadzeniem zakazu opowiedziała się duża grupa kierowców. Innego zdania była holenderska organizacja przewoźników, chcąca pozostawić w kwestiach pogodowych wolny wybór. A co ostatecznie wybrał tamtejszy rząd?

Według ministerstwa odpowiedzialnego za ruch drogowy, wprowadzenie zakazu ruchu pustych ciężarówek przy bardzo silnym wietrze byłoby przesadnie restrykcyjne. Dopilnowanie zakazu byłoby też bardzo trudne, wymagając masowych kontroli pod względem obecności ładunku. Trzecia sprawa to zasięg potencjalnych zakazów – trudno byłoby coś takiego określić, z uwagi na zmienność warunków pogodowych i duże zależności regionalne.