Zabawa fajerwerkami przy cysternie ADR – w ogniu stanęła ciężarówka załadowana toluenem

Wśród tegorocznych doniesień dotyczących fajerwerków można było znaleźć pewną szczególną pozycję. Był to pożar cysterny przewożącej materiały niebezpieczne, odnotowany w Holandii, w nocy ze środy na czwartek.

Choć nowy rok trwał już od mniej więcej doby, w Capelle aan den IJssel nadal ktoś odpalał fajerwerki. Co więcej, osoba ta wpadła na wyjątkowo głupi pomysł, jakim było wywołanie eksplozji pod naczepą z kontenerem-cysterną.

Była to cysterna do przewozu materiałów niebezpiecznych, załadowana substancją o nazwie toluen. Jest to wysoce łatwopalna ciecz, która może wywoływać liczne podrażnienia. W skrajnych przypadkach toluen może nawet uszkodzić mózg, nie mówiąc o zwykłym podrażnieniu skóry lub oczu.

Wracając natomiast do samego zdarzenia – po spotkaniu ze sztucznym ogniem, naczepa stanęła w płomieniach, które wkrótce objęły także kontener. Szczęśliwie jednak straż pożarna szybko opanowała sytuację i obyło się bez zagrożeń dla otoczenia. Uratować udało się także ciągnik, dzięki szybkiej reakcji ze strony kierowcy. W porę odpiął on naczepę i odjechał ciągnikiem od kontenera.

Jak pojazd wyglądał po zdarzeniu, możecie zobaczyć na poniższym filmie: