Wywrotki z autopilotem także od firmy Scania – samojeżdżące, samokiprujące i jedynie doglądane z biura

16115-006

Już drugi szwedzki producent samochodów ciężarowych pokazał wywrotkę, która poradzi sobie na przykład na terenie kopalni bez pomocy kierowcy. Po Volvo Trucks, którego prototypowe FMX opisywałem TUTAJ, teraz jest to oczywiście Scania.

Szwedzi pokazali łącznie aż dwa takie pojazdy, w pełni działające i będące odpowiednio doposażonymi egzemplarzami modeli R580 oraz G480. Ich przeznaczeniem jest poruszanie się poza drogami publicznymi, czyli na przykład po wspomnianych kopalniach odkrywkowych, bez kogokolwiek na fotelu kierowcy. Samochody te same trafiają do wyznaczonego im celu, dzięki pomocy komputera dokonują rozładunku, a także potrafią odpowiednio ustawić się przy ładowarce.

A człowiek? I tego przewidziano w tym projekcie, lecz w nieco innej formie, niż jesteśmy do tego obecnie przyzwyczajeni. Scania widzi to bowiem tak, że autonomiczne wywrotki w większości ilości trafią do konkretnej kopalni i ta zatrudni jednego człowieka, koordynującego pracę wszystkich pojazdów całkowicie zdalnie, siedząc w biurze, przy komputerze.

scania_wywrotki_z_autopilotem_3