Wystartował protest rolników – blokady na głównych drogach, a nawet na granicach

Jest środa, 7 października i właśnie wybiła godzina 10. W całej Polsce ruszają więc protesty rolników, sprzeciwiających się ograniczeniom hodowlanym, zwanym „Piątką dla zwierząt”. Akcja ma polegać na blokowaniu głównych dróg w całym kraju, poprzez organizowanie powolnych konwojów ciągnikami rolniczymi.

Sama tylko branża futrzarska zapowiedziała  blokady w piętnastu miejscach. Pojawia się one w miejscowościach Gostyń, Krotoszyn, Koźmin, Sierpc, Siemiatycze, Minikowo, Żukowo, Chwaszczyn, Giżycko, Sławno, Strzegowo, Ośno Lubuskie, Żagań, a także na polsko-niemieckich granicach w Przewozie oraz Słubicach.

Na Twitterze pojawiają się też pierwsze relacje. Można na przykład zobaczyć grupę 200 ciągników, które zmierzają z gminy Grębków do Siedlec i mogą sparaliżować ruch na drodze krajowej nr 2. Poniżej zamieszczę nagranie z ich wyjazdu.

O dziwo mogą się też odbywać protesty bez udziału pojazdów rolniczych, a nawet bez samych rolników. Również poniżej możecie na przykład zobaczyć blokadę ponadbranżowej organizacji „Strajk Przedsiębiorców”, solidaryzującej się z rolnikami.

A do tego dochodzą kolejne listy blokad z poszczególnych województw. Wiadomo między innymi, że w Lubuskiem nie skorzystamy węzła S3 pod Sulechowem, DK32 pod tym samym miastem, a także DK22 pod Gorzowem Wielkopolskim. W Łódzkiem zablokowane zostanie DK12 pod Sieradzem, DK70 pod Skierniewicami, DK92 pod Łowiczem oraz DK60 pod Kutnem, a w Wielkopolsce nie przejedziemy DK25 pod Kaliszem.

  • DK nr 70 w powiecie skierniewickim
  • DK nr 92 w łowickim
  • DK nr 60 w pobliżu Kutna.