Wróciły kolejki na granicy z Niemcami – w Świecku i Zgorzelcu już stoi zator

W piątkowy wieczór, po kilkudniowej przerwie, na polsko-niemiecką granicę wróciły stałe punkty kontrolne. Tym razem policja ma utrzymać się na przejściach przez 20 dni, czyli do połowy listopada, a skala utrudnień zapowiada się podobnie jak w ubiegłym tygodniu.

Piszę ten tekst w niedzielę, około godziny 18.30. W Niemczech nadal trwa więc tonażowy zakaz ruchu, a mimo to przed granicami w Świecku oraz Zgorzelcu już ustawiły się zauważalne kolejki. W przypadku Świecka trzeba hamować obok MOP-u Gnilec (tzw. „duży Orlen”), natomiast przed Zgorzelcem zator zaczyna się przy węźle A4 oraz DK30. Poza tym kontrole trwają na wszystkich innych granicach, ale tam utrudnienia nie są jeszcze aż tak dotkliwe.

Sądząc po doświadczeniach z ubiegłego tygodnia, w niedzielna noc oraz poniedziałek  szczególnie źle wypadną na granicy w Świecku. Można się przy tym spodziewać około 3-godzinnego podjeżdżania. Dlatego też przypominam, że alternatywą bez ograniczeń tonażowych i bez tak dużych kolejek jest przejście graniczne w Gubinku. Niemniej tam ruch utrudnia budowa ronda, na skrzyżowaniu dróg DK32 oraz DW286, która zakończy się dopiero w listopadzie, w bliżej nieokreślonym terminie. Lżejsze ciężarówki, o DMC do 7,5 tony, mogą się też kierować się na Kostrzyn nad Odrą.

Jednocześnie przypominam, że w nadchodzący wtorek, 31 października, wszystkie trzy landy graniczące z Polską będą obchodziły Dzień Reformacji. W związku z tym od północy do godziny 22 będzie tam obowiązywał zakaz ruchu samochodów ciężarowych o DMC powyżej 7,5 tony. Więcej informacji na ten temat znajdziecie w następującym artykule: Ciężarowe zakazy ruchu 31 października i 1 listopada (2023) – Polska, Niemcy, Słowacja

Poniżej zamieszczam mapy z poziomem natężenia ruchu na najważniejszych polsko-niemieckich przejściach, odnotowywanym w niedzielę około 18.30. Źródłem tych map jest niemiecki automobilklub ADAC, a każdy z widoków został przedstawiony w dokładnie tej samej skali.

Świecko:

Zgorzelec:

Olszyna:

Kołbaskowo:

Gubinek (korek na budowie ronda, brak korka na granicy):

Schwedt:

Kostrzyn nad Odrą (przejście do 7,5 tony):