Wpadł na oszukiwaniu tacho, bo jechał brudną ciężarówką – nieczytelna rejestracja i cudza tarczka

gitd_brudna_ciezarowka_1

Wpadł, bo jechał brudną ciężarówką – jakkolwiek abstrakcyjnie by to nie brzmiało, właśnie tak można podsumować poniższy komunikat Inspekcji Transportu Drogowego. Zapraszam więc do lektury, oto tekst oraz zdjęcia opublikowane przez GITD:

Wielkopolscy inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli ciężarówkę, której kierowca posługiwał się podczas jazdy wykresówką wypisaną poprzedniego dnia na innego szofera. Pojazd już z daleka zwrócił uwagę inspektorów.

W niedzielę, 14 stycznia 2018 r. inspektorzy z leszczyńskiego oddziału Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego w Poznaniu zatrzymali do kontroli samochód ciężarowy z naczepą typu wywrotka, który poruszał się drogą krajową nr 5. Mocno zabrudzony pojazd minął inspektorów w miejscowości Lipno. W związku z tym, że nie miał czytelnych numerów rejestracyjnych ani widocznych świateł, inspektorzy ruszyli za nim i dali sygnał kierującemu do zatrzymania się na pobliskiej stacji paliw.

Podczas kontroli drogowej ustalono, że przewoźnik z powiatu grodziskiego dostarczał wysłodki (produkt uboczny powstający przy produkcji cukru spożywczego z buraków cukrowych) do rolnika z okolic Leszna.

Zabrudzenie ciężarówki okazało się najmniejszym problemem dla kierującego. Kontrola tachografu oraz umieszczonej w niej wykresówki wykazała bowiem poważne naruszenie przepisów – kierowca prowadził pojazd, posługując się wykresówką innego kierowcy. Pojazd w chwili zatrzymania prowadził brat właściciela firmy, który kończył kurs za pracownika i kontynuował jazdę, nie wypisując swojej, a używając wykresówki kierowcy z poprzedniego dnia.

Za stwierdzone naruszenie inspektorzy ukarali zatrzymanego kierującego mandatem w kwocie 2 000 złotych. Z powodu ujawnionych braków w dokumentacji do odpowiedzialności pociągnięta zostanie również osoba zarządzająca przewozami w firmie. Wobec przewoźnika drogowego wszczęto postępowania administracyjne, zagrożone karą pieniężną w wysokości 3 000 zł.

gitd_brudna_ciezarowka_2 gitd_brudna_ciezarowka_3 gitd_brudna_ciezarowka_4