WITD Poznań: Dwóch Rosjan zatrzymało ciężarówki na środku drogi i udawało, że ich nie ma…

Pamiętacie historię o planowanym pozwie rosyjskich kierowców przeciwko Inspekcji Transportu Drogowego (TUTAJ)? Wszystko wskazuje na to, że do listy żądających zadośćuczynienia dołączy teraz dwóch kolejnych Rosjan, których zatrzymało ostatnio WITD w Poznaniu. Dwaj kierowcy zatrzymali się na środku drogi i ukryli w kabinach, aby uniknąć w ten sposób kontroli. Funkcjonariusze w zielonych mundurach nie dali się jednak przechytrzyć, o czym opowiada poniższy komunikat:

W dniu 11 kwietnia ok. godziny 5:00 Inspektorzy Transportu Drogowego z Gniezna pełniąc obowiązki służbowe w miejscowości Września zauważyli dwa zespoły pojazdów na rosyjskich numerach rejestracyjnych, które zatrzymały się na pasie drogowym w odległości około 50 metrów od punktu kontrolnego. Pojazdy te były zamknięte i na pierwszy „rzut oka” wyglądały na porzucone. W związku z tym wezwano funkcjonariuszy z KPP Września celem sprawdzenia pojazdów pod kątem ich legalności.

witd_udawali_ze_ich_nie_maWobec faktu, iż pojazdy te blokowały drogę krajową nr 15, stwarzając tym samym duże zagrożenie w ruchu drogowym, podjęto decyzję o usunięciu pojazdów na parking. W momencie podłączania holownika do pierwszego pojazdu z kabin wyłonili się jednak kierowcy. Natychmiast poddano ich badaniu na obecność alkoholu w wydychanym powietrzu, przeprowadzono analizę zapisu tachografów i dokonano oględzin impulsatorów skrzyń biegów. Okazało się, że obaj kierowcy byli trzeźwi, ale korzystali z niedozwolonych urządzeń (magnesów neodymowych) celem fałszowania zapisu tachografów. Zamykając się w pojazdach na środku drogi chcieli oni uniknąć kontroli.

W związku z ujawnieniem powyższych naruszeń, każdego z kierowców ukarano mandatem karnym na kwotę 2000,00 zł. Wobec każdego z przedsiębiorców wszczęte zostanie postępowanie administracyjne zagrożone karą w wysokości 5000,00 zł. Wobec faktu, iż przewozy wykonywane były przez zagranicznych przewoźników, a kierowcy nie posiadali środków na zapłatę powyższej kwoty, wydano dyspozycję o odholowaniu pojazdów na parking do czasu wpłaty kaucji.

Źródło: WITD Poznań