WITD Białystok: Przewóz kabin samochodów dostawczych to przewóz odpadów

Muszę przyznać, że poniższy komunikat WITD w Białymstoku bardzo mnie zaskoczył. Nie zdawałem sobie bowiem sprawy, że przewożenie uciętych kabin samochodów dostawczych może zostać sklasyfikowane jako… transport odpadów, który wymaga specjalnego zezwolenia. Idąc tym tropem, połowa lawet wjeżdżających do Polski z używanymi samochodami powinna być sklasyfikowana jako pojazdy przewożące odpady. Jak bowiem inaczej nazwać uszkodzonego „trupa”, któremu ktoś zaraz wytnie DPF, cofnie licznik, wymieni kierownicę na mniej zniszczoną i zrobi szybki remont?

Zapraszam do lektury:

W dniu 11 czerwca 2014 r. na drodze krajowej nr 8 w miejscowości Przewalanka inspektorzy z Podlaskiego Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego zatrzymali do kontroli zespół pojazdów należący do przewoźnika białoruskiego, którym wykonywany był przewóz drogowy uciętych konstrukcji pojazdów z Niemiec do Białorusi. Kontrolujący wraz z pracownikami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku dokonali oględzin ładunku stwierdzając, że przewożone elementy pojazdów wraz silnikami zawierającymi płyny eksploatacyjne, filtry olejowe, akumulatory, skrzynie biegów i inne wypełniają obowiązującą definicję odpadu zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r.

Kierowca nie okazał wymaganego przy takim przewozie zezwolenia w związku z czym kontrolowany pojazd został unieruchomiony na parkingu strzeżonym. Za stwierdzone naruszenia zostało wszczęte postępowanie administracyjne zagrożone karą pieniężną 7000 zł. O nielegalnym przewozie drogowym odpadów tranzytem przez terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bez wymaganego zezwolenia został powiadomiony Główny Inspektorat Ochrony Środowiska w Warszawie.

witd_bialystok_kabiny_samochodow_odpady

Źródło: WITD Białystok