Udoskonalony silnik MAN D26 rusza w podróż po Ameryce – jednostka napędzi nowe Internationale

international_lt_1

Powyżej: nowy International LT

Nie trzeba było długo czekać na rozwój współpracy koncernu Volkswagen oraz marki International. Dopiero co dowiedzieliśmy się, że Volkswagen częściowo przejmie tego amerykańskiego producenta (tutaj), a już mamy w tym temacie silnikową premierę.

International zaprezentował nowy silnik o oznaczeniu A26. Jest to jednostka o pojemności 12,4 litra, przeznaczona do pełnowymiarowych ciągników siodłowych i generująca od 370 do 475 KM. Nas natomiast najbardziej zainteresuje fakt, że pod symbolem A26 kryje się po prostu nieco zmodyfikowany silnik D26 ostatniej generacji, świetnie znany z ciężarówek marki MAN. Będzie on co prawda wytwarzany w USA, w stanie Alabama, lecz wiele jego elementów ma być wręcz identycznych z jednostkami europejskimi.

To już druga próba z silnikami marki MAN w amerykańskich ciągnikach. Nowy motor A26 zastępuje bowiem w gamie Internationala starszą konstrukcję N13, również wywodzącą się z Niemiec. W porównaniu do N13, A26 ma być jednak o nawet 5 proc. bardziej ekonomiczny, a także o jakieś 50 kilogramów lżejszy. Uwagę zwraca też fakt, że prezentując motor A26 Amerykanie otwarcie chwalą się współpracą z MAN-em, natomiast w przypadku N13 raczej tego unikano.

Poniżej: silnik typu A26

silnik_man_a26