Ubezpieczenie samochodu ciężarowego – na co zwrócić uwagę przy jego wyborze?

Publikacja na zamówienie

Wybór towarzystwa ubezpieczeniowego w którym wykupimy polisę nie powinien być przypadkowy. W grę wchodzi wzięcie pod uwagę szeregu czynników – od rzecz jasna ceny, po ewentualną możliwość skorzystania z dodatkowych pakietów ubezpieczenia wliczonych w koszty bądź też oferowanych za dopłatą. Jak ubezpieczyciele definiują samochód ciężarowy i na co zwracać uwagę przeglądając oferty? Podpowiadamy.

Definicja samochodów ciężarowych w towarzystwach ubezpieczeniowych

Na początku drogi z wyborem ubezpieczyciela należy wiedzieć to, że w towarzystwach przyjęto podział samochodów ciężarowych. W pierwszej grupie znajdują się samochody dostawcze, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Co istotne, są one traktowane dokładnie tak samo, jak samochody osobowe. Niektóre z firm zastrzegają sobie jednak w umowie np. to, że całkowita dopuszczalna masa danego pojazdu nie może przekraczać 3,5 tony, a natomiast ładowność nie może być wyższa niż określona ilość kilogramów. Nie bez znaczenia pozostaje także okres eksploatacji danego pojazdu.

Kolejna grupa, to ciężarówki powyżej 3,5 tony. O ile ubezpieczyciel nie ma prawa do tego, aby odmówić objęcia ich polisą ubezpieczeniową, o tyle koszt jaki za tego typu działanie będziemy musieli ponieść, może często być bardzo wysoki. Dotyczy to zarówno ubezpieczenia podstawowego, czyli OC, jak również AC. Warto więc porównać oferty kilku firm, ponieważ nie każda stosuje takie praktyki. Bardzo pomocne będzie do tego skorzystanie z takich narzędzi jak kalkulator AC.

Cena ubezpieczenia – od czego jest uzależniona?

Jest wiele czynników, które mają istotny wpływ na koszt ubezpieczenia samochodu ciężarowego. Po pierwsze, są to parametry pojazdu. Tutaj w grę wchodzi zarówno miejsce parkowania oraz liczba zabezpieczeń antykradzieżowych, jak również planowany przebieg oraz sposób i miejsce eksploatacji. Nie bez znaczenia pozostają także informacje na temat kierowcy – bierze się pod uwagę jego płeć i stan cywilny, zawód oraz miejsce zamieszkania. Ważna jest także historia ubezpieczenia, która obejmuje po prostu przebieg ubezpieczenia danego pojazdu.

W jaki sposób można skorzystać z kalkulatora ubezpieczenia?

Kalkulator ubezpieczenia to narzędzie, którego obsługa nie jest skomplikowana. Dzięki niemu można szybko porównać warunki, jakie oferuje nam dany ubezpieczyciel. Większość z nich, to odpowiedź na pytania dotyczące pojazdu i jego eksploatacji, a następnie na ich podstawie porównanie ofert, jakie mogą zaproponować nam dane towarzystwa.