Trans Assist – jedna platforma dla całego łańcucha dostaw

Publikacja na zamówienieTransport międzynarodowy rzeczy od kilkudziesięciu lat borykać się musi z tymi samymi problemami. Choćby kwestie komunikacji pomiędzy spedycją a kierowcą rozwiązywane obecnie poprzez kontakt telefoniczny, SMS-y czy aplikację Messenger na Facebooku.

A przecież załadowca czy spedytor nie zawsze używają tego samego języka. W całym łańcuchu dostaw obecni są także kierowcy pochodzący z innych krajów niż przewoźnik i reszta jego pracowników.

Do tego dochodzi cały obieg związany z papierowymi dokumentami CMR. Często nieczytelnie wypełnione lub po prostu zniszczone lub zagubione formularze oznaczają brak zapłaty za wykonany transport.

Po zjechaniu do kraju nierzadko „CMR-ki” wysyłane są pocztą czy kurierem, co wydłuża termin płatności za fracht. Trzeba też pamiętać o archiwizowaniu takiej dokumentacji przez 5 lat a potem fizycznym zniszczeniu, co generuje kolejne koszty i absorbuje czas pracowników biurowych.

Część firm transportowych zainwestowało w skanery do swoich ciężarówek, aby przyspieszyć wysyłanie zeskanowanych listów przewozowych, jednak to tak naprawdę tylko przejściowe rozwiązanie, które nie eliminuje z obiegu papierowych formularzy.

Kolejnym problemem generującym spore koszty są nawigacje używane przez kierowców „na międzynarodówce”.

Najczęściej darmowe aplikacje nie uwzględniają ograniczeń tonażowych, ani wysokościowych, a to może znacznie opóźnić transport, kiedy okaże się, że trzeba zawrócić spod np. zbyt niskiego wiaduktu. A za dodatkowe, niepotrzebne kilometry żaden klient nie będzie chciał zapłacić.

Zarządzanie transportem – cyfrowo i w 24 językach

Trans Assist to polski startup tworzący platformę dla profesjonalistów z branży TSL. Dzięki gotowym komunikatom w 24 językach kierowca może w czasie rzeczywistym poinformować wszystkie zaangażowane w przewóz towaru strony np. o możliwym opóźnieniu czy przybyciu do magazynu przed czasem awizacji.

Poprzez dane lokalizacyjne aplikacji Trans Assist, którą można zainstalować na każdym smartfonie z systemem Android lub iOS, generowane są komunikaty ETA (z ang. estimated time of arrival) pozwalające logistykom precyzyjniej planować swoją pracę.

Komunikator Trans Assist to jednak tylko część większej platformy zarządzania transportem. Nie mniej ważną funkcjonalnością są elektroniczne listy przewozowe – ich obsługa ma być o około 4 razy tańsza niż dotychczas stosowane papierowe formularze.

Dokumenty e-CMR przechowywane są w bezpiecznej bazie danych, dzięki czemu będzie można o wiele szybciej rozliczyć transport.

Według planów do 2026 roku wszystkie kraje Unii Europejskiej będą zobowiązane do wdrożenia i honorowania przez swoje służby dokumentów e-CMR.

Dzięki komunikatorowi w 24 językach, elektronicznym listom przewozowym oraz profesjonalnej nawigacji transportowej, przedsiębiorstwa korzystające z platformy Trans Assist zyskają technologiczną przewagę wśród innych konkurencyjnych podmiotów.

Aktualnie zespół Trans Assist tworzy program bezpłatnych testów skierowany dla całej branży TSL.

Poszukujemy zarówno przewoźników międzynarodowych, spedytorów oraz logistyków, którzy pozwolą nam sprawdzić działanie naszego systemu w realnych warunkach.

Jeżeli Twoja firma chciałaby dołączyć do programu testów Trans Assist, zarejestruj się na stronie transassist.eu.