Trakcja elektryczna nad niemiecką autostradą A5 jest już gotowa, a na ciężarówki poczekamy pół roku

Firma Siemens oficjalnie zakończyła swoje prace na niemieckiej autostradzie A5. Trakcja elektryczna nad drogą jest już całkowicie gotowa i pokrywa pięciokilometrowy odcinek między Frankfurtem a Darmstadt.

Przewiduje się, że pierwsza ciężarówka skorzysta z tej trakcji latem 2019 roku. Odpowiednie pojazdy muszą bowiem jeszcze zostać wyprodukowane oraz przekazane przyszłym użytkownikom. Jakie natomiast będą to pojazdy? Sztandarowym przykładem może być Scania R450 Hybrid, którą prezentowano na targach IAA 2018 w Hanowerze.

Czerwona Scania miała skróconą kabinę, przeznaczoną do użytku typowo dystrybucyjnego. Dodatkową przestrzeń za szoferką zajął natomiast pantograf. Dzięki niemu, własnie na zelektryfikowanej autostradzie, pojazd może poruszać się po drodze na samym prądzie. Ponadto ciężarówka ma własne baterie, które pozwalają przejechać na prądzie dodatkowe 10 kilometrów, już bez udziału pantografu. Gdy natomiast będzie trzeba pokonać dłuższy dystans, do dyspozycji jest 13-litrowy silnik diesla o mocy 450 KM.

Masa własna takiego ciągnika siodłowego, wraz z pantografem, bateriami oraz silnikiem elektrycznym, wynosi 8 ton. Pantograf można podnosić i opuszczać także w czasie jazdy, a maksymalna prędkość to przy tym 90 km/h.

Przypomnę jeszcze, że od czerwca 2016 roku podobną ciężarówkę można już spotkać w Szwecji. Jest ona testowana na trasie E16, gdzie trakcję rozciągnięto na dystansie dwóch kilometrów.