Star 266c Unistar do samodzielnego złożenia – Resin Labor przygotowało wyjątkowy model

Star 266c Unistar to ciężarówka prawdziwie unikalna. Pojazd ten został stworzony specjalnie z myślą o rajdzie Paryż-Dakar, mając wystartować w nim w 1989 roku. A jednak, do startu tego nigdy nie doszło, jako że niespodziewanie zmieniły się przepisy.

Co wyróżniało Unistara na tle samochodów seryjnych? Był to przede wszystkim napęd 4×4, z zaledwie dwiema osiami. Ciężarówka otrzymała też aerodynamiczne nadwozie, wzmocniony silnik oraz malowanie mówiące o 40-leciu marki Star.

Niestety, do dzisiaj nie zachował się żaden oryginalny egzemplarz modelu 266c Unistar. Wszystkie pojazdy zostały zniszczone, zanim jeszcze mogły stać się pojazdami kultowymi. Są jednak dwa pocieszenia.

Po pierwsze, Star 266c Unistar doczekał się profesjonalnej repliki, przygotowanej przez samego kierowcę rajdowych Starów. Pojazd ten szerzej prezentowałem tutaj. Po drugie zaś, firma Resin Labor właśnie przygotowała model Unistara, wprowadzając go do oficjalnej sprzedaży. Pojawiła się więc okazja, by mieć ten wyjątkowy pojazd także u siebie w domu.

Co typowe dla modeli Resin Labor, wykonano je w niemałej skali 1:43. Miniatura Unistara ma więc dobre kilkanaście centymetrów. Zauważalna jest też doskonała dbałość o szczegóły, połączona z dołączanym do zestawu oklejeniem. To ostatnie, niczym w oryginale, promuje 40-lecie starachowickiego producenta.

Trzeba też zaznaczyć, że modele Resin Labor wykonane są z żywicy i przeznaczone do samodzielnego montażu oraz malowania. Niemniej da się też otrzymać model w pełni złożony i pomalowany, składając w tym celu specjalne, dodatkowo płatne zamówienie.


Koszt opisywanego modelu to 150 złotych, a wszyscy zainteresowani mogą składać zamówienia przez stronę na Facebooku, dostępną tutaj. A jeśli ktoś nie ma Facebooka, niech skontaktuje się ze mną, a ja pomogę załatwić sprawę

O innych modelach Resin Labor pisałem tutaj. Dodam też, że w ostatnim czasie firma wprowadziła do oferty miniaturę Lublina z początku produkcji oraz Jelcza 317. Oba pojazdy będziecie mogli zobaczyć pod tekstem.


Model Stara 266c Unistar, po złożeniu, przed malowaniem:

Wspomniany Lublin oraz Jelcz 317: