Spalanie mniejsze nawet o 2-4l/100km! Oszczędzaj w czasie kryzysu

Publikacja na zamówienie

Firmy transportowe od początku bieżącego roku zanotowały znaczne straty. Najpierw rosnące ceny paliw, a następnie odpływ z rynku ukraińskich pracowników przyczyniły się do tego, że wielu przewoźników zaczęło zmagać się z poważnymi problemami finansowymi. W tak niesprzyjających okolicznościach oszczędzanie stało się koniecznością.

Pierwszy kwartał 2022 roku przyniósł kolejne zawirowania w kwestii paliw i wymuszonej wojną w Ukrainie redukcji liczby kierowców. Na początku marca wiele firm transportowych poniosło potężne straty spowodowane cenowym szczytem paliw. Dodatkowo wprowadzenie na stacjach benzynowych limitów na zakup, a także ograniczenie hurtowych dostaw, spowodowało nagłe przestoje. W rezultacie przewoźnicy musieli podnieść ceny usługi. Podwyżki odbiły się na klientach. Na dłuższą metę ten stan rzeczy może doprowadzić do upadku małych przedsiębiorstw przewozowych, które są mniej konkurencyjne w stosunku do dysponujących znaczną flotą pojazdów dużych firm transportowych. Na domiar złego, w wyniku rezygnacji krajowych i powrotu ukraińskich kierowców do ogarniętej wojną Ukrainy, drastycznie zmniejszyła się liczba specjalistów. Według danych szacunkowych obecnie w Polsce brakuje 60-80 tys. wykwalifikowanych kierowców.

ITD bierze się za kontrolę emisji spalin

Zmieniające się na przestrzeni lat ustawodawstwo związane z wprowadzaniem kolejnych norm emisji i znacznych obostrzeń sprawiły, że pojazdy z silnikiem diesla zostały uznane za nieekologiczne. Nagonka na diesle spowodowała, że znalazły się pod lupą wszelkiego rodzaju urzędów, policji, Inspekcji Transportu Drogowego. Dopiero wówczas wielu użytkowników zdało sobie sprawę z błędu jakim było usunięcie filtra DPF z układu. Samochód z usuniętym filtrem DPF nie spełnia wymogów homologacji i nie może legalnie poruszać się po drogach w całej Europie.

Obecnie już nie tylko ogólna kondycja techniczna pojazdu ciężarowego podlega kontroli, ale również ilość wydzielanych podczas jazdy spalin. W niedawno przeprowadzonej na terenie małopolskiej akcji „dymomierz” funkcjonariusze Inspekcji Transportu Drogowego oprócz rutynowego sprawdzenia stanu technicznego wzięli pod uwagę również kwestie poziomu zadymienia i emisji spalin. W skontrolowanych ciężarówkach stwierdzono szereg nieprawidłowości m.in. pęknięte tarcze hamulcowe, uszkodzone opony, czy problemy z oświetleniem. Oprócz tego odnotowano nieterminowe pobieranie danych z karty kierowcy czy niekompletną dokumentację. Kierowcy dostali mandaty, a wobec przewoźników wszczęto postępowanie administracyjne, co skończy się prawdopodobnie wysokimi karami finansowymi (źródło: WITD Kraków).

Zadbaj o stan techniczny floty i swój budżet

Właściciele dużych firm transportowych, w tym z sektora transportu publicznego coraz częściej nabywają maszyny do czyszczenia filtrów DPF na własny użytek. Powody takich decyzji są różne i wynikają m.in. z poszukiwania oszczędności, ale także zabezpieczeniem przed przed surowymi karami za zbyt wysoką emisję spalin lub niesprawne pojazdy. Samochody ciężarowe z drożnym filtrem spalają średnio 2 – 4 l/100 km mniej paliwa bez względu na stan licznika. W dobie rosnących cen paliw i pogłębiającego się kryzysu, ma to ogromne znaczenie dla uszczuplonych budżetów wielu przedsiębiorstw. Dzięki regularnemu czyszczeniu filtrów cząstek stałych zmniejsza się koszt zużycia podzespołów i reperacji niepotrzebnych usterek.

Mniej więcej od końca lutego 2022 r. odnotowaliśmy kolejny wzrost zainteresowania maszynami do czyszczenia DPF Premium ze strony właścicieli firm transportowych. Zdajemy sobie sprawę, że zmiana podejścia podyktowana była obecną sytuacją ekonomiczną. W zeszłym roku z myślą o tego rodzaju kliencie wprowadziliśmy skuteczne opatentowane rozwiązanie, jakim jest uniwersalny, adapter połączeniowy do czyszczenia DPF Euro 6 dostosowany do każdego typu filtra z samochodów ciężarowych. Ponadto dokonaliśmy szeregu zmian konstrukcyjnych, które nie tylko ułatwiają obsługę naszych maszyn, ale również pozwalają na oszczędność wody, mniejsze zużycie energii, czy ograniczenie częstotliwości utylizacji odpadów ropopochodnych. Jak zaobserwowaliśmy; dopiero wymierne oszczędności osiągnięte w wyniku regeneracji filtrów EURO 6 t.j. redukcja spalania, znaczne ograniczenie awaryjności, finalnie przekonały właścicieli firm transportowych do tego rozwiązania. Lepiej późno niż wcale – wyjaśnia przedstawiciel firmy OTOMATIC – dostawcy wyposażenia i akcesoriów dla warsztatów oraz serwisów DPF, a także wiodącego producenta maszyn do czyszczenia filtrów DPF w Europie.

Widoki na przyszłość

Wysokie ceny paliw odnotowano na całym świecie. Niektórzy przewoźnicy znaleźli się na skraju bankructwa i apelują do polityków o obniżenie podatków. Przedłużający się konflikt w Ukrainie może jeszcze bardziej pogłębić obecny kryzys. Największe straty z powodu ograniczenia lub w najgorszym wypadku przerwania łańcuchu dostaw, poniosą przedsiębiorcy, klienci firm transportowych oraz zwykli konsumenci.

W Polsce skutki obecnych zawirowań na rynku będą odczuwalne jeszcze długie lata. Dlatego wiele firm, żeby przetrwać ten najtrudniejszy okres decyduje się na wprowadzenie zmian, poszukiwanie rozwiązań zapewniających redukcję kosztów i oszczędności. Obecnie właściciele firm transportowych wybierają usługę czyszczenia filtrów cząstek stałych w profesjonalnym serwisie lub decydują się na zakup maszyny regeneracji. Dzięki temu z jednej strony mogą uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z surowymi karami finansowymi z powodu niespełniania przez pojazdy rygorystycznych norm emisji spalin obowiązujących w UE, z drugiej zapewnić swoim przedsiębiorstwom realny zysk z tytułu oszczędności wynikających z ograniczonego zużycia paliwa i mniejszych kosztów eksploatacji floty.

https://otomatic.pl/

https://www.youtube.com/watch?v=kO6bK65Kcpw

Facebook: https://www.facebook.com/OtomaticDPF/