Silnik Paccar MX-13 trafił pod maski australijskich Kenworthów, czyli holendersko-australijski sukces

kenworth_t409

Od kilku dni australijscy klienci na ciężarówki marki Kenworth mogą zamówić pojazdy wyposażone w silniki Paccar MX-13. Konstrukcje te pochodzą oczywiście bezpośrednio od DAF-a, który opracował je w swoich holenderskich zakładach. Australijczycy otrzymują je do wyboru w dwóch wariantach mocy – 460 lub 510 KM i mogą one pracować pod maskami Kenworthów z rodziny T4.

Po zaledwie kilku dniach od premiery, europejskie silniki „zarobiły” już w Australii pierwszą nagrodę. Paccar Australia otrzymał wyróżnienie „PowerTorque Award for Technology and Innovation”, które magazyn branżowy PowerTorque przyznał mu za innowacyjne połączenie klasycznie amerykańskiej ciężarówki oraz pochodzącej z Holandii jednostki napędowej.

Co ciekawe, wraz z europejskim silnikiem, Kenworth T4 otrzymał kolejną nowość, mianowicie 24-voltową instalację elektryczną. Jest to o tyle interesujące, że amerykańscy producenci od lat trzymają się konstrukcji 12-voltowych, co w porównaniu z konstrukcjami europejskimi jest oczywiście ogromnym archaizmem.

Kenworth T4 to australijska oferta do przewozów na średnich dystansach (T409), lżejszych zadań długodystansowych (T409) oraz zastosowań specjalistycznych (T409 SAR). Śmiało można go więc określić lokalnym odpowiednikiem DAF-a CF. T409 oraz T409 SAR prezentują się następująco:

kenworth_t4_silnik_daf