Jak sfinansować zakup samochodu osobowego? Sprawdź, co będzie lepsze: kredyt, leasing czy gotówka?

Artykuł sponsorowany

Chociaż Polacy nadal chętnie nabywają samochody używane, rośnie zainteresowanie pojazdami fabrycznie nowymi. W zależności od m.in. wartości auta, różny jest sposób finansowania. Obecnie klienci indywidualni mają do dyspozycji zakup za gotówkę, kredyt lub leasing. Nasuwa się więc pytanie: jak sfinansować zakup samochodu? Sprawdzamy.

W 2017 roku z polskich salonów wyjechało ponad 486 tys. nowych pojazdów – to niemal 17% więcej w porównaniu z 2016 rokiem. Wpływ na to ma nie tylko lepsza sytuacja finansowa Polaków, ale również możliwość uzyskania wsparcia finansowego oferowanego przez banki oraz firmy leasingowe. O ile bowiem większość Polaków za gotówkę kupuje używane pojazdy, o tyle nowe auta finansowane są zwykle kredytem lub leasingiem.

Zakup samochodu za gotówkę – tak czy nie?

Zastanawiając się, jak sfinansować zakup samochodu, trzeba pamiętać, że zakup za gotówkę nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. Często nabycie auta wiąże się z przeznaczeniem wszystkich zgromadzonych oszczędności na ten cel. To z kolei może doprowadzić do zachwiania równowagi finansowej w razie nieoczekiwanych wydatków.

Na zakup pojazdu za gotówkę warto zdecydować się wówczas, gdy wymagana kwota stanowi część posiadanych przez Ciebie oszczędności. Jeżeli na ten cel przeznaczasz wszystkie pieniądze i nie masz poduszki finansowej, lepiej rozważ inne sposoby finansowania zakupu.

Kredyt samochodowy – za i przeciw

Inną z możliwości zakupu pojazdu jest uzyskanie wsparcia finansowego w jednym z banków. Jeśli zastanawiasz się, jak sfinansować zakup samochodu, kredyt może okazać się słusznym rozwiązaniem. Owszem, trzeba liczyć się z tym, że całkowita kwota do spłaty zostanie powiększona o odsetki i koszty pozaodsetkowe (np. prowizja, ubezpieczenie). Na korzyść przemawia jednak stosunkowo niskie oprocentowanie oraz zachowanie płynności finansowej.

Pamiętaj jednak, że kredyt kredytowi nierówny. Możesz wybierać między standardowymi ofertami a ofertą kredytu w ramach finansowania TCM (tzw. efektywnego cyklu wymiany pojazdu). Przewagą tego drugiego rozwiązania jest m.in. niższa nawet o 40% miesięczna rata oraz możliwość wymiany samochodu na nowy po 3-4 latach – bez konieczności angażowania gotówki na kolejne auto.

Przykładem kredytu TCM jest Kredyt SMARTPLAN na nowe samochody dostępny w ofercie Toyota Banku. Korzystając z takiej oferty, możesz liczyć m.in. na:

  • niską utratę wartości auta – pojazdy marki Toyota i Lexus charakteryzują się wysoką wartością rezydualną,
  • przewidywalne koszty – dzięki czemu możesz dokładnie zaplanować miesięczny budżet,
  • preferencyjne oprocentowanie 5,99% – RRSO wynosi 11,48%*
  • dopełnienie wszystkich formalności bezpośrednio u dealera – pozwoli to zaoszczędzić sporo czasu.

Warto podkreślić, że w ramach finansowania TCM można wymienić pojazd na nowy po 3-4 latach. Jest to możliwe m.in. za sprawą gwarancji odkupu przez dealera użytkowanego auta. Uzyskane środki wystarczą na spłatę ostatniej raty kredytu oraz na pokrycie wkładu własnego kolejnego kredytu. Dzięki temu za każdym razem możesz użytkować pojazd z gwarancją producenta – bez konieczności angażowania własnych środków pochodzących np. z oszczędności.

A może leasing?

Leasing to forma finansowania kojarzona przede wszystkim z przedsiębiorcami. Chociaż od kilku lat dostępny jest tzw. leasing konsumencki, niewielu klientów indywidualnych decyduje się na takie rozwiązanie. Powodów jest kilka i wcale nie chodzi wyłącznie o niską świadomość dotyczącą dostępności tej formy finansowania dedykowanej klientom indywidualnym. Główną „przeszkodą” jest przede wszystkim kwestia własności – w przypadku umowy leasingowej samochód należy do firmy leasingowej, zaś leasingobiorca jest jedynie użytkownikiem. Tymczasem wielu osobom zależy, żeby pojazd formalnie należał do nich.

Z finansowego punktu widzenia, leasing konsumencki wcale nie jest tak korzystny jak leasing dla przedsiębiorców. Prywatny leasingobiorca nie czerpie z leasingu żadnych korzyści podatkowych, a to głównie one decydują o przewadze tego rozwiązania w przypadku osób prowadzących działalność gospodarczą.

Tylko od Ciebie zależy, na które rozwiązanie się zdecydujesz. Biorąc pod uwagę możliwość uzyskania dość niskich rat (nawet o 40% niższych w porównaniu do standardowych ofert), dobrą opcją wydaje się być kredyt samochodowy w ramach TCM. Warto więc dokładnie przeanalizować jego parametry – tak, by ustalić odpowiednie warunki finansowe, dopasowane do swoich możliwości finansowych oraz oczekiwań.