OFERTY PRACYKONTAKT
rekrutuj 40ton665
Opublikowane 11 Maj, 2018

Najczęstsze problemy prawne kierowców ciężarówek – w jakich sprawach potrzeba pomocy prawnika?

Firma D.A.S., oferująca ubezpieczenia ochrony prawnej dla przewoźników oraz kierowców zawodowych, opublikowała bardzo ciekawy raport. Przedstawia on dziesięć problemów prawnych, w starciu z którymi kierowcy zawodowi najczęściej potrzebują pomocy.

Ranking powstał w oparciu o dane z 2017 roku. D.A.S. zgromadziło te informacje we własnym zakresie, na podstawie zgłoszeń zebranych od swoich klientów. Trzeba tutaj bowiem zaznaczyć, że polisy D.A.S. idą w ruch właśnie przy okazji problemów prawnych. Ubezpieczyciel służy tutaj poradami prawników, reprezentacją w sądzie, czy nawet angażuje się w spór ze służbami kontrolnymi.

A jak wyglądają wyniki? Okazało się, że najczęściej zgłaszane problemy prawne dotyczą czasu pracy kierowców. Chodzi tutaj zarówno o naruszenia norm, jak i o problemy z samymi tachografami. Warto też zauważyć, że naruszenia “kodeksu drogowego” – jak przekraczanie prędkości, czy łamanie wszelkiego rodzaju zakazów – znalazły się dopiero na miejscu trzecim. Kolejna ciekawa rzecz to natomiast punkt szósty. Tutaj mamy sytuację, w której kierowca potrzebuje pomocy w związku z łamaniem jego praw przez pracodawcę.

Oto pełen ranking:

1. Naruszenie czasu pracy przez kierowcę
2. Niewłaściwa kalibracja tachografu
3. Mandat karny w związku z naruszeniem przepisów dotyczących ruchu drogowego
4. Spowodowanie wypadku drogowego
5. Błędne naliczenie opłat za przejazd przez elektroniczny system poboru opłat
6. Spór z pracodawcą dotyczący wysokości wynagrodzenia oraz innych uprawnień pracowniczych
7. Brak opłaty za wjazd do ograniczonej strefy ruchu
8. Brak wymaganych dokumentów podczas wykonywania transportu drogowego
9. Brak potwierdzenia klasy emisji spalin,
10. Brak odpowiedniego oznakowania pojazdu wykonującego transport ładunków ADR

A oto komentarz do rankingu, udzielony przez adwokata z niemieckiej kancelarii Anwaltskanzlei Roland Myca:

Problemy prawne kierowców zawodowych przeważnie nie wynikają z ich złej woli. Często okazuje się, że wcale nie popełnili wykroczenia i zostali niesłusznie ukarani mandatem, bądź nałożona kara była w zawyżonej wysokości, bo po prostu nie znali swoich praw i nie mieli argumentów, aby obronić się przez zarzutami. W wielu sprawach udaje nam się rozwiązać problem prawny kierowcy dzięki szybkiej poradzie. Zdarzają się jednak bardziej skompilowane przypadki, które wymagają zaangażowania się w proces sądowy.

Ten wpis ma 7 komentarzy

 1. maniek napisał(a):

  Tak jezt w Nemieckim DAS,a czy ktoś miał okazję korzystać z ich uslug ubezpieczonego w Polskim DAS,bo opinie na forach sa nieciekawe z tego co piszą.

 2. Pk napisał(a):

  Witam jak starać się o wypłatę delegacji. Nie pracuje już u pana który nie wypłacał mi delegacji 3 lata, czy mam jeszcze szansę na odzyskanie pieniędzy?

 3. Dawid napisał(a):

  Ile kosztuje takie cudo?

 4. Arek napisał(a):

  Wiele o das mozna piczytac w mecie..niesyety tez duzo niedobrego

 5. Zespół D. A. S. napisał(a):

  Szanowni Państwo,

  W imieniu D. A. S. chcielibyśmy podziękować za Państwa głos w dyskusji. Każda opinia jest dla nas ważna, gdyż pozwala nam rozwijać ofertę, stosownie do potrzeb naszych Klientów.

  Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, jako osób korzystających z ubezpieczeń ochrony prawnej D. A. S., już w styczniu 2017 roku wprowadziliśmy do umów ubezpieczeniowych dodatkową klauzulę OCHRONA PRAWNA W TRANSPORCIE KRAJOWYM I MIĘDZYNARODOWYM, zwiększającą zakres ochrony o następujące przypadki;
  – warunki wykonywania przewozu lub transportu drogowego krajowego lub międzynarodowego,
  – czas pracy kierowców,
  – warunki techniczne pojazdu, którym wykonywany jest przewóz osób lub mienia,
  – zasady i wymogi prawne przewozu osób lub towarów,
  – przepisy regulujące zasady ponoszenia opłat drogowych za przejazd po drogach publicznych przez pojazdy samochodowe, a także przejazdy przez obiekty mostowe i tunele zlokalizowane w ciągach dróg publicznych i przeprawy promowe na drogach publicznych.

  Warto mieć na uwadze, że negatywne opinie wyrażają osoby, które posiadały ubezpieczenie bez wyżej wymienionego zakresu.

  Podkreślamy również, iż dla umów podpisywanych po 01. 01. 2017, wypowiedzenie umowy można złożyć nawet w ostatnim dniu jej obowiązywania.

  Zachęcamy do uważnego czytania wszelkich dokumentów przed ich podpisaniem. W przypadku pytań lub wątpliwości dotyczących ubezpieczeń ochrony prawnej oferowanych przez D. A. S. prosimy do kontaktu z obsługującym Państwa agentem lub z Biurem Obsługi Klienta na numer tel. 22 453 00 00 lub tel. 801 801 810 (wyłącznie z telefonów stacjonarnych).

  Z wyrazami szacunku,
  Zespół D. A. S.

Odpowiedz

Dane wpisane w formularzu będą przetwarzane w celu dodania komentarza zgodnie z naszą polityką prywatności.