Najczęstsze problemy prawne kierowców ciężarówek – w jakich sprawach potrzeba pomocy prawnika?

Firma D.A.S., oferująca ubezpieczenia ochrony prawnej dla przewoźników oraz kierowców zawodowych, opublikowała bardzo ciekawy raport. Przedstawia on dziesięć problemów prawnych, w starciu z którymi kierowcy zawodowi najczęściej potrzebują pomocy.

Ranking powstał w oparciu o dane z 2017 roku. D.A.S. zgromadziło te informacje we własnym zakresie, na podstawie zgłoszeń zebranych od swoich klientów. Trzeba tutaj bowiem zaznaczyć, że polisy D.A.S. idą w ruch właśnie przy okazji problemów prawnych. Ubezpieczyciel służy tutaj poradami prawników, reprezentacją w sądzie, czy nawet angażuje się w spór ze służbami kontrolnymi.

A jak wyglądają wyniki? Okazało się, że najczęściej zgłaszane problemy prawne dotyczą czasu pracy kierowców. Chodzi tutaj zarówno o naruszenia norm, jak i o problemy z samymi tachografami. Warto też zauważyć, że naruszenia „kodeksu drogowego” – jak przekraczanie prędkości, czy łamanie wszelkiego rodzaju zakazów – znalazły się dopiero na miejscu trzecim. Kolejna ciekawa rzecz to natomiast punkt szósty. Tutaj mamy sytuację, w której kierowca potrzebuje pomocy w związku z łamaniem jego praw przez pracodawcę.

Oto pełen ranking:

1. Naruszenie czasu pracy przez kierowcę
2. Niewłaściwa kalibracja tachografu
3. Mandat karny w związku z naruszeniem przepisów dotyczących ruchu drogowego
4. Spowodowanie wypadku drogowego
5. Błędne naliczenie opłat za przejazd przez elektroniczny system poboru opłat
6. Spór z pracodawcą dotyczący wysokości wynagrodzenia oraz innych uprawnień pracowniczych
7. Brak opłaty za wjazd do ograniczonej strefy ruchu
8. Brak wymaganych dokumentów podczas wykonywania transportu drogowego
9. Brak potwierdzenia klasy emisji spalin,
10. Brak odpowiedniego oznakowania pojazdu wykonującego transport ładunków ADR

A oto komentarz do rankingu, udzielony przez adwokata z niemieckiej kancelarii Anwaltskanzlei Roland Myca:

Problemy prawne kierowców zawodowych przeważnie nie wynikają z ich złej woli. Często okazuje się, że wcale nie popełnili wykroczenia i zostali niesłusznie ukarani mandatem, bądź nałożona kara była w zawyżonej wysokości, bo po prostu nie znali swoich praw i nie mieli argumentów, aby obronić się przez zarzutami. W wielu sprawach udaje nam się rozwiązać problem prawny kierowcy dzięki szybkiej poradzie. Zdarzają się jednak bardziej skompilowane przypadki, które wymagają zaangażowania się w proces sądowy.