Serial „Droga” trafił na ekrany 50 lat temu – przygody Mariana i jego Jelcza 315

W miniony piątek upłynęło dokładnie 50 lat, od kiedy na antenie Telewizji Polskiej wyemitowano pierwszy odcinek serialu „Droga”. Jest to więc doskonała okazja, by przypomnieć sobie sześcioodcinkowe przygody Mariana Szyguły.

Serialowy Marian, grany przez nieżyjącego już Wiesława Gołasa, był kierowcą z warszawskiego oddziału Państwowej Komunikacji Samochodowej. W większości odcinków zajmował się on przewozami towarowymi i przemierzał Polskę za kierownicą Jelcza 315. Wyjątkiem był odcinek numer dwa, w którym Marian został oddelegowany do transportu fabrycznie nowych Autosanów H9, odbierając je z sanockiej fabryki autobusów. Poza transportowymi zleceniami, każdemu z odcinków towarzyszyły też dodatkowe przygody, z różnego rodzaju intrygami, problemami osobistymi, a nawet z akcją przeciwpowodziową. Miało to oczywiście zwiększyć zainteresowanie widzów, a przy okazji promować zmiany w życiu codziennym Polaków zachodzące na początku „epoki Gierka”.

Wspomniany Jelcz był charakterystyczną wersją z początku lat 70-tych, już z bardziej kanciastą kabiną typu 113, ale jeszcze z płaskimi drzwiami, bez bocznych przetłoczeń. W czasie kręcenia serialu, w 1973 roku, model ten nadal stanowił sporą nowość na polskich drogach, wszak pierwsze kabiny typu 113 wyprodukowano ledwie trzy lata wcześniej. I choć do importowanego sprzętu z Pekaes Warszawa było mu oczywiście daleko, dla wielu kierowców z krajowego PKS-u taki Jelcz mógł stanowić wówczas prawdziwy obiekt westchnień. Zwłaszcza na widok kabiny z fabryczną częścią sypialną oraz wysokim, wypoczynkowym fotelem po prawej stronie.

Jeszcze większą nowością był Autosan H9, odbierany przez serialowego bohatera w odcinku drugim. W 1973 roku, gdy nagrywano serial, model H9 nie był nawet produkowany seryjnie. Za to dwa lata później, gdy serial trafił na anteny, produkcja seryjna trwała ledwie od roku, a większość Polaków nadal marzyła, by komfortowa „H-dziewiątka” pojawiła się na ich przystanku. Poza tym połączenie Jelcza i Autosana w fabule jednego serialu bardzo ciekawie odnosi się do wydarzeń współczesnych. W końcu dopiero co mogliśmy przeczytać, że w fabryce Autosana zaczęto wytwarzać nowe ciężarówki marki Jelcz (pisałem o tym w artykule z 30 grudnia).

Tyle mojego opisu. Jeśli natomiast chcecie przypomnieć sobie serial w całości, to zapraszam na stronę VOD Telewizji Polskiej, gdzie za darmo, bez konieczności rejestrowania (choć z reklamami) można obejrzeć wszystkie sześć odcinków. Pięć odcinków pojawiło się też w ubiegłym roku w popularnym serwisie YouTube i zamieszczam je poniżej.

Odcinek nr 1:

Odcinek nr 2:

Odcinek nr 4:

Odcinek nr 5:

Odcinek nr 6: