Rewolucja na parkingach dla ciężarówek – ładowarki co 120 km, wodór co 200 km

Parlament Europejski zatwierdził dla transportu kolejną normę. Tym razem nie będą to jednak żadne nowe wymagania dla samych pojazdów, lecz norma gęstości elektrycznej i wodorowej infrastruktury.

Według przyjętych założeń, parkingi dla ciężarówek z szybkimi ładowarkami mają być rozlokowane co maksymalnie 120 kilometrów. Taki wymóg ma zostać spełniony już w 2028 roku, a łączna moc ładowarek przypadających na jeden parking ma wynosić od 1400 do 2400 kW. W praktyce oznacza to szybkie ładowanie dla co najmniej kilku pojazdów jednocześnie.

Drugi zestaw założeń objął stacje tankowania wodoru. Te mają pojawić się w odległości co najwyżej 200 kilometrów od siebie, a jako datę realizacji podaje się rok 2031. Innymi słowy, w ciągu zaledwie 8 lat wodór miałby stać się powszechnie dostępnym paliwem.

Powyższy plan przewidziano dla sieci drogowej TEN-T, obejmującej dziewięć najważniejszych korytarzy transportowych w Europie, obsługujących transport międzynarodowy. Dwa z nich przebiegają przez terytorium Polski, obejmując między innymi drogi A1, A2, S3 i S8. 

Podkreślę też, że mowa tutaj o oficjalnych normach, które wszystkie kraje unijne po prostu będą musiały spełnić. Choć z drugiej strony, założenia Parlamentu Europejskiego muszą teraz trafić do zatwierdzenia w innych unijnych organach. Sprawa nadal nie jest więc przesądzona.

Schemat dróg TEN-T i najważniejszych tras towarzyszących: