Przestępstwo użytkownika naczepy typu silos, pozbawionej ważnego badania i z pęknięciem na nadwoziu

pekniety_silos_1

Komunikat WITD Wrocław, opisujący błękitne Renault Premium, w ciekawy sposób prezentuje kwestię eksploatacji naczep-silosów. Przewoźnik eksploatował tutaj bowiem silos pozbawiony ważnych badań, a przy okazji też pęknięty, za co będzie odpowiadał jak za przestępstwo:

W godzinach porannych 27 czerwca 2016 roku w Jeleniowie na drodze krajowej nr 8 (powiat kłodzki) inspektorzy z kłodzkiego oddziału dolnośląskiej ITD zatrzymali do kontroli ciągnik siodłowy z naczepą – silosem do przewozu materiałów sypkich. W silosie przewożono dużą ilość cementu. W trakcie kontroli inspektorzy ujawnili manipulowanie przez kierowcę zapisami urządzenia rejestrującego – tachografu. Kierowca fałszował zapisy tachografu wykorzystując magnes mocowany do generatora impulsów w skrzyni biegów.

[…]

Kontrola przedmiotowego pojazdu zakończyła się nieprzyjemnie nie tylko dla kierowcy ale też dla używanej do przewozu naczepy-silosu. Kontrola stanu technicznego pojazdu wykazała bowiem, że zbiornik silosu jest poważnie uszkodzony – pęknięty na długości kilkudziesięciu centymetrów.

Dodatkowo ustalono, że tzw. „silos”, który jest ciśnieniowym urządzeniem technicznym nie posiada aktualnego, obowiązkowego badania dopuszczającego urządzenie do użytkowania – wykonanego przez specjalistyczną jednostkę tj. Transportowy Dozór Techniczny.

Z uwagi na stwierdzone rażące nieprawidłowości zatrzymany został dowód rejestracyjny pojazdu. Wobec kierowcy zastosowano postępowanie mandatowe a wobec przewoźnika wszczęto z urzędu administracyjne postępowanie wyjaśniające. W związku z tym, że używanie urządzenia ciśnieniowego bez wymaganego dopuszczenia go przez właściwe władze do użytkowania jest przestępstwem, TDT, po weryfikacji dokumentacji przesłanej mu przez ITD, skieruje do prokuratury stosowne zawiadomienie.

pekniety_silos_3