Protest rolników: ciężarówki stojące po horyzont i blokady co kilkadziesiąt kilometrów

Powyżej: przykładowy obraz Google Maps, godzina 14.49

Po stosunkowo spokojnym starcie, sytuacja z protestem rolników coraz bardziej się zaostrza. Wiele blokad rozlewa się na drogi ekspresowe, sami rolnicy mówią już o przedłużaniu akcji, a w pierwszych miejscach interweniowała nawet policja. I niestety, jak to zwykle bywa, zakładnikami całej akcji znowu okazali się przewoźnicy oraz kierowcy ciężarówek…

Jako przykład szczególnie trudnej sytuacji można wskazać trasę S5 między Wrocławiem a Poznaniem. Tam na dystansie zaledwie kilkudziesięciu kilometrów stanęły dwie wielkie blokady. Pierwsza z nich objęła całą, 30-kilometrową obwodnicę Leszna, przez co wszystkie samochody muszą zjechać z drogi ekspresowej i skierować się do miasta. Przejazd odbywa się przy tym śladem starej „piątki”, co oczywiście wiąże się z ogromnymi korkami.

Druga z blokad stoi pod Trzebnicą, co oznacza szczególne problemy dla transportu. W tym mieście ślad starej „piątki” częściowo bowiem nie istnieje, kierowcy ciężarówek nie mogą łatwo skierować się na objazd, a jednocześnie rolnicy nie przepuszczają na S5 żadnych ciężkich pojazdów. Protestujący dosłownie położyli się na jezdni i domagają się przyjazdu wojewody dolnośląskiego, chcąc rozmawiać z nim w czasie konferencji o godzinie 15.

Na zdjęciach wykonanych przez Czytelnika Filipa możecie zobaczyć sznur ciężarówek stojących na południe od Trzebnicy. Sam Filip też relacjonuje, że wyjechał z Opola o godzinie 10.30, już tam musiał omijać zablokowany węzeł z A4, a cztery godziny później stoi pod Trzebnicą . Biorąc pod uwagę konieczność przejechania jeszcze przez Leszno, naprawdę nie jest w stanie ocenić, czy zdoła przed jutrem dojechać do Poznania, oddalonego o 150 kilometrów.

Dodam, że Leszno i Trzebnica to tutaj jedynie dwa wymowne przykłady. W innych regionach kraju też nie brakuje blokad na istotnych trasach, w tym między innymi na S3, S7, S17, a także na długiej liście dróg krajowych. Poza tym istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo zablokowania A4 przy Kostomłotach, gdzie doszło już do spięcia między rolnikami a policją.

Mapa blokad dostępna jest poniżej lub pod tym linkiem.