Ponad 185 tysięcy paczek papierosów w przęśle mostu przewożonym ciężarówką z Moskwy do Polski

przemyt_papierosow_przeslo_mostu_scania_1

Mój dobry kolega Michał, którego chciałbym z tego miejsca serdecznie pozdrowić, miał kiedyś przyjemność odbyć praktyki studenckie w Służbie Celnej. Trafiło mu się wówczas, że miał do czynienia z oddziałem zajmującym się przemytem alkoholu oraz papierosów, co było naprawdę ciekawym doświadczeniem. Wspominał potem, że tak ogromnej ilości „dóbr” naprawdę długo nie zapomni, tym bardziej, że wszystko były to rzeczy przeznaczone wyłącznie do zniszczenia. I wiecie co? Chyba właśnie zrozumiałem co miał na myśli mówiąc o naprawdę „ogromnych ilościach” – zobaczcie sami w fascynującym komunikacie Służby Celnej:

Transport ponad 185 tysięcy paczek nielegalnych papierosów o wartości ponad 2 milionów złotych przechwycili w pobliżu polsko-litewskiej granicy funkcjonariusze celni  z Budziska. Kontrabanda ukryta była we wnętrzu 20-tonowego przęsła mostu, który przewożony był z Moskwy do Polski.

Funkcjonariusze Służby Celnej z Budziska zatrzymali do kontroli polską ciężarówkę. Z dokumentów przedstawionych przez 33-letniego białoruskiego kierowcę scanii wynikało, że w naczepie przewożone jest z Rosji do Polski żelbetowe przęsło mostu. Funkcjonariusze postanowili dokładnie sprawdzić przewożony towar i skierowali pojazd do prześwietlenia promieniami RTG.

przemyt_papierosow_przeslo_mostu_scania_4

Obraz rentgenowski znajdującego się w naczepie przęsła nie pozostawiał wątpliwości – w jego wnętrzu ukryta była tytoniowa kontrabanda. Aby wydobyć papierosy z 20-tonowej konstrukcji niezbędne było użycie specjalistycznego dźwigu, z pomocą którego możliwy był rozładunek.

W sumie, w osłoniętych styropianem i drewnianymi płytami otworach żelbetowego przęsła, celnicy  znaleźli ponad 185 tysięcy paczek białoruskich papierosów. Szacunkowa wartość rynkowa zatrzymanej kontrabandy to ponad 2 miliony złotych.

Podlascy celnicy wszczęli postępowanie karne skarbowe w sprawie przemytu, rekwirując nielegalny towar oraz służącą do przewozu kontrabandy ciężarówkę. Aktualnie trwają ustalenia skąd dokładnie pochodziły papierosy i kto miał być ich faktycznym odbiorcą. Za przemyt tak dużej ilości papierosów zatrzymanemu Białorusinowi grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności.

Kilka zdjęć:

przemyt_papierosow_przeslo_mostu_scania_1 przemyt_papierosow_przeslo_mostu_scania_2 przemyt_papierosow_przeslo_mostu_scania_3 przemyt_papierosow_przeslo_mostu_scania_4 przemyt_papierosow_przeslo_mostu_scania_5 przemyt_papierosow_przeslo_mostu_scania_6