Polski, ultralekki samochód dostawczy na prąd – auto ma ważyć 600 kg i mieć aż 1000 kg ładowności

poczta_polska_samochody

Zdjęcie ilustracyjne, z uwagi na nawiązanie do Poczty Polskiej.

Polski samochód dostawczy z napędem na prąd – ten temat już znamy za sprawą prototypowego Urusa Elvi. Okazuje się jednak, że jest jeszcze jedna firma, która chciałaby na elektrycznej modzie skorzystać. To firma Play Holding SA, dotychczas kompletnie nieznana.

Poznańska spółka zapowiada samochód o nazwie e-VAN, reprezentujący tak zwaną wagę piórkową. W stanie gotowym do jazdy e-VAN ma ważyć jedynie 600 kilogramów, z racji całkowicie kompozytowej konstrukcji. Znacznie wyższa ma być natomiast ładowność, wynosząc nawet 1000 kilogramów.

Pierwszy egzemplarz będzie podobno gotowy w drugim kwartale tego roku. Będzie to niewielkie auto mieszczące dwie europalety i przeznaczone typowo do miasta. O parametrach firma wypowiada się jednak bardzo mgliście, podając zasięg od 100 do 300 kilometrów i prędkość maksymalną od 60 do 80 km/h. Maksymalny czas ładowania ma wynosić od 30 do 60 minut.

Według zamysłu twórców, jednym z pierwszych użytkowników modelu e-VAN mogłaby być Poczta Polska. Myśli się tutaj oddaniu jej do eksploatacji około 20-30 pojazdów, w celu przetestowania ich w zwykłym użytku.