rekrutuj 40ton665
Opublikowane 18 Maj, 2017

Polska wywrotka bez ramy, ale za to o trzech osiach, 28 m3 pojemności oraz bardzo dużej ilości zalet

kh_kipper_naczepa_bezramowa_3_osie_4

O bezramowych wywrotkach firmy KH-Kipper było głośno już w ubiegłym roku. Wówczas to producent spod Kielc zaprezentował bowiem pojazd oznaczony symbolem N2O W1U, stojący na dwóch osiach i mający pojemność 26,5 m3. Teraz natomiast czas na premierę wersji o rozmiar większej, z pełnowartościowym podwoziem 3-osiowym i pojemnością zwiększoną do 28 m3.

N30 W1U, bo tak nazywa się ten nowy pojazd, to konstrukcja wzorowana na naczepach amerykańskich. Skrzynia ładunkowa została tutaj więc zamocowana bezpośrednio na tylnym wózku, a z siodłem łączą ją dwie ruchome podłużnice umieszczone na przegubach. Co to natomiast oznacza w praktyce? Cały szereg zalet, począwszy od niższej masy własnej i kończąc na łatwiejszym rozładunku.

Kwestia masy własnej jest oczywista – nowa wywrotka nie potrzebuje ramy pośredniej, a więc może być znacznie lżejsza. Z drugiej natomiast strony mamy tutaj wręcz lepszą stabilność, jako że w momencie wywrotu zabudowa podpierana także na środku, i to z obu boków. Do tego dochodzi też fakt, że wywrotką typu N30 W1U łatwiej wyjedziemy z trudnego terenu. Dlaczego? Wszystko przez to, że opuszczanie zabudowy pcha tutaj ciągnik siodłowy do przodu, dając doskonały moment na złapanie trakcji. Jednocześnie rozładunek polega na tym, że to naczepa przesuwa się do przodu i w górę. Robi to dodatkowe miejsce na wysypywany towar, a następnie może ułatwić zwrócenie. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby dokonać tego zawracania z zabudową w górze i tylko dwoma tylnymi kołami dotykającymi ziemi.

A na koniec zostaje nam jeszcze zaleta, w postaci dużej precyzji rozładunku. KH-Kipper podkreśla bowiem, że naczepa może być rozładowywana także w czasie jazdy z niewielkim pochyleniem. W praktyce oznacza to więc możliwość usypania na przykład 5-centymetrowej warstwy żwiru na większej powierzchni, bez udziału żadnego specjalistycznego sprzętu.

Poniżej dołączam zdjęcia oraz grafiki:

kh_kipper_naczepa_bezramowa_3_osie_8 kh_kipper_naczepa_bezramowa_3_osie_9 kh_kipper_naczepa_bezramowa_3_osie_7 kh_kipper_naczepa_bezramowa_3_osie_5 kh_kipper_naczepa_bezramowa_3_osie_2 kh_kipper_naczepa_bezramowa_3_osie_6 kh_kipper_naczepa_bezramowa_3_osie_1 kh_kipper_naczepa_bezramowa_3_osie_3

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 6 komentarzy

 1. JohnyFH napisał(a):

  A zwykła patelka sie nie rozciagnie? Co co ja robilem na budowach?

 2. Martinez napisał(a):

  Spróbuj z tym pojechać na wysyp masy do rozścielacza…

 3. pete379 napisał(a):

  Czy tylko mi się wydaje czy w tym układzie sworznie mocowania zabudowy do ramy szczątkowej przy osiach strasznie dostaną po dupsku? Wymiana co roku?

 4. Marek napisał(a):

  Ta naczepa to jest duży krok w przyszłość 🙂 gratuluję serdecznie producentowi 🙂

 5. Borsuk napisał(a):

  Jest to zapewne innowacyjne na polskim rynku rozwiązanie i także trzymam kciuki i ooby się sprawdzilo w Australii. nie od dziś. stosuje podobne rozwiązanie

Odpowiedz