Plany poszerzenia autostrad A1, A2 i A4 – znowu będzie można tam wyprzedzać

Polska przygotowuje plan rozbudowy autostrad do trzech pasów ruchu. Na przełomie lat 20-tych oraz 30-tych ma objąć on trasy A1, A2 oraz A4, w tym także te odcinki, które dotychczas w ogóle nie były wymieniane w kwestii potencjalnej rozbudowy.

Część inwestycji zapowiadana jest już od kilku lat. Mowa tutaj o dobudowaniu dodatkowych pasów na A2 między Łodzią oraz Warszawa, a także na A4 między Wrocławiem oraz Krzyżową. Są też jednak nowsze plany, dopiero niedawno dopisane do „Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych do 2030 roku”. Jak podaje Rzeczpospolita, mowa tutaj między innymi o 35-kilometrowym poszerzeniu A1 między Toruniem a Włocławkiem, a także 60-kilometrowej rozbudowie A4 między Katowicami a Opolem. Zadecydowano, że trzeci pas pojawi się na autostradzie A4 między Katowicami a Krakowem, już po przejęciu tej trasy pod zarząd państwowy (umowa z prywatnym koncesjonariuszem wygaśnie na A4 w 2027 roku).

Budowa trzecich pasów ruchu szczególnie ucieszy użytkowników ciężarówek. W praktyce będzie to bowiem oznaczało powrót możliwości wyprzedzania na omawianych odcinkach. Z drugiej jednak strony może być to też zapowiedź kilkuletnich utrudnień w ruchu. Dla przykładu, samo tylko poszerzenie A4 między Katowicami a Opolem ma łączyć się z pracami na 11 węzłach oraz aż 119 wiaduktach. Można się też spodziewać różnych form tymczasowej organizacji ruchu i na przykład na A2 między Łodzią a Warszawą rozbudowa ma odbyć się bez poszerzania całej jezdni i bez zamykania dwóch dotychczasowych pasów. Dodatkowy asfalt zostanie bowiem położony na środku trasy, w miejscu zajmowanym obecnie przez bardzo szeroki pas zieleni.

Dokładne terminy zakończenia tych prac nie są jeszcze znane, jako że wszystkie odcinki są dopiero na etapie przygotowań formalnych lub nawet jeszcze przed nimi. Orientacyjne daty mówią jednak o wspomnianym przełomie lat 20-tych oraz 30-tych, a więc wszystko powinno wydarzyć się w pespektywie najbliższego dziesięciolecia.