Pierwszy przetarg na poszerzenie A2 – zniknie zakaz wyprzedzania dla ciężarówek?

Autostrada A2 między Łodzią a Warszawą to dzisiaj jeden wielki zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych. Ciężarówki ciągną się tam całymi kolumnami, nierzadko za jakimś maruderem w aucie osobowym, natomiast policja nie szczędzi środków na ich kontrole, wykorzystując nie tylko drony, ale nawet helikopter. Wielu kierowców zapewne zainteresuje więc informacja, że przebudowa tej drogi w końcu jest w przygotowaniu.

GDDKiA właśnie ogłosiło przetarg na dokumentację dla procesu przebudowy. Projekt ma uwzględnić dobudowanie trzecich pasów ruchu na odcinku 89 kilometrów, co nie tylko pozwoli rozładować ruch, ale też powinno zlikwidować zakaz wyprzedzania dla samochodów ciężarowych. Tak przynajmniej postąpiono w Poznaniu, również na autostradzie A2, gdzie wraz z postawieniem trzeciego pasa zakaz wyprzedzania został zdemontowany.

Gdy wykonawca projektu zostanie już wyłoniony, a wszystkie dokumenty zostaną przygotowane, GDDKiA będzie mogło ogłosić kolejny przetarg, tym razem na dokonanie samej przebudowy. I tutaj niestety dobre wiadomości się kończą, jako że planowana data zakończenia inwestycji nadal jest dosyć odległa, wskazując na rok 2026.

A na koniec pewna ciekawostka. Jak się okazuje, GDDKiA oczekuje w przetargu na dokumentację nie tylko projektu dodatkowych pasów ruchu, ale też ekologicznej instalacji elektrycznej, która zasili drogową infrastrukturę z wykorzystaniem energii odnawialnej. W oficjalnym komunikacie określono to następującymi słowami:

Zadaniem projektantów będzie opracowanie minimum dwóch wariantów instalacji do pozyskiwania energii odnawialnej, z wykorzystaniem magazynów energii. Przedstawią również szczegółową analizę ekonomiczną, pozwalającą na optymalny wybór rozwiązania zarówno pod względem rodzajowym, materiałowym, jak i lokalizacyjnym. Analiza będzie musiała uwzględniać koszty realizacji zadania, późniejszą eksploatację instalacji oraz jej utrzymania.

Źródło zdjęcia: Grupa Speed „goniła” na A2 wyprzedzające ciężarówki – 44 mandaty z helikopterem