Ośmioletnie Iveco Daily 3.0 z przebiegiem miliona kilometrów – ukoronowanie udanej eksploatacji

iveco_daily_przebieg_milion_kilometrow

Do autoryzowanego serwisu Iveco Tranz-Poz w podpoznańskim Niepruszewie zgłosili się ostatnio dwaj właściciele Iveco Daily, których liczniki właśnie się obróciły, informując o przejechaniu ponad miliona kilometrów. Pojazdami tymi okazał się modele 35C15 oraz 50C15, z czego ten drugi homologowany oczywiście na DMC do 3,5 tony.

Konstrukcja:

Oba pojazdy wyjechały na drogi osiem lat temu, będąc wyposażonym w 3-litrowe turbodiesle Euro 4 z wtryskiem bezpośrednim typu Common Rail, układem recyrkulacji spalin EGR, a także mocą znamionową na poziomie 146 KM i maksymalnym momentem obrotowym sięgającym 350 Nm. Silniki te połączono z ręcznymi, 6-biegowymi przekładniami, podwozie pojazdu zbudowano na podłużnicach ze stalowych profili „C” połączonych rurowymi poprzecznicami, natomiast na przednie zawieszenie złożyły się drążki skrętne zamocowane do podłużnicy ramy pojazdu i zintegrowane z teleskopowymi amortyzatorami dwustronnego działania. Zawieszenie tylne oparto na sztywnej belce tylnej osi, do której zamocowano dwupiórowe paraboliczne resory i teleskopowe amortyzatory dwustronnego działania.

Eksploatacja:

Czy przejechanie miliona kilometrów była dla całej tej konstrukcji problematyczne? Jak mówi Jarosław Włodarczak, kierownik serwisu Trans-Poz, bezsprzecznie nie – Pojazdy zostały zakupione w Polsce w sieci ASO jako nowe w 2007 roku. Podczas pierwszych dwóch lat wizyt w serwisie usługi dotyczyły wyłącznie okresowych przeglądów gwarancyjnych oraz kilku drobnych napraw. W trakcie dalszej eksploatacji samochody miały wykonywane naprawy polegające na wymianie części eksploatacyjnych: tarcz i klocków hamulcowych, sprzęgła, elementów gumowych zawieszenia, czyszczenie układu zasilania silnika, wymianę ogumienia oraz przegląd instalacji elektrycznej. Poza tym, na początku lutego oba auta zostały poddane szczegółowej weryfikacji na Stacji Kontroli Pojazdów, która wypadła jak najbardziej pozytywnie, ujawniając jedynie usterki eksploatacyjne – niewielkie luzy zawieszenia, drobne wycieki oleju. Ze względu na wyjątkowy przebieg, a także wzorowy stan techniczny obu samochodów, wynikający z prawidłowej eksploatacji, koszt całej tej obsługi pokryło Iveco Poland.

Na koniec jeszcze dodam, że właścicielami opisywanych pojazdów są firmy FHU Kępka oraz FHU Danpol. Oba przedsiębiorstwa zajmują się m.in. transportem ładunków chłodniczych wykonywanym także na trasach międzynarodowych. To natomiast oznacza, że opisywane samochody naprawdę nie mają lekkiego życia.


Poniżej: humorystyczne, 2-minutowe nagranie nawiązujące do Iveco Daily, które przejechało na regularnej trasie między RPA a Namibią milion kilometrów. Nie byłoby w tym może nic dziwnego, gdyby nie fakt, że licznik włoskiego auta przekręcił się w zaledwie trzy lata: