Firma Kacpi Logistic spod Nidzicy odebrała dwie nowe naczepy fińskiej marki Ekeri. Jest to sprzęt przygotowany do pracy na dalekiej północy, wyróżniający się bogatym wyposażeniem, a także bardzo atrakcyjnym wyglądem. Co natomiast jest w tym wszystkim najciekawsze, to fakt, że obie naczepy wyjechały z fabryki jedna za drugą, w ramach podwójnego zestawu.
Kacpi Logistic specjalizuje się w transporcie do krajów nordyckich, w tym zwłaszcza Finlandii. W ramach tej pracy zaczęto wykorzystywać także zestawy typu HCT, przewidujące po dwie pełnowymiarowe naczepy, mogące liczyć do 34,5 metra długości, ważąc przy tym do 76 ton. Pierwszą tego typu konfigurację przewoźnik wdrożył już w 2022 roku, będąc pod tym względem krajowym pionierem, a i do dziś prawdopodobnie jedyną polską firmą stosującą takie rozwiązania. Krótko później zakupiono kolejną naczepę z tylnym sprzęgiem, pozwalając na wdrożenie drugiego zestawu. Teraz firma będzie mogła natomiast pochwalić się już czterema tak długimi konfiguracjami, co jest efektem odbioru właśnie dwóch nowych naczep Ekeri, w obu przypadkach przystosowanych do pracy w układzie HCT.
Te nowe pojazdy to naczepy chłodnicze, wyposażone w agregaty marki Carrier oraz typowe dla krajów nordyckich, otwierane boki. Podwozia składają się z 9-tonowych osi, spośród których trzecia oś jest skrętna, natomiast dopuszczalny nacisk na siodło to aż 18 ton. Dlatego mamy tutaj do czynienia z naczepami 45-tonowymi. Poza tym każdy z egzemplarzy otrzymał między innymi nowocześnie poprowadzone oświetlenie LED, polerowany zbiornik paliwa dla agregatu, aluminiowe felgi oraz zestawy aluminiowych szafek. By natomiast umożliwić tworzenie zestawów typu HCT, ponad zderzakami pojawiły się sprzęgi marki VGB, przeznaczone do podpinania wózków dolly. Dokumenty potwierdziły też spełnianie fińskich lub szwedzkich norm.
Kolorystyka naczep została dobra do firmowych ciągników – mocnych, trzyosiowych i czerwonych Scanii. W przypadku dołączonych zdjęć jest to akurat Scania 660S V8 Highline z napędem 6×4, której przełożenie mostu i zestaw dodatkowych kamer dobierano typowo pod kątem zestawów HCT. Choć trzeba podkreślić, że taki układ pojazdów, z dwiema chłodniami w jednym zestawie, wystąpił tylko przy okazji odbioru. Docelowo nowe naczepy mają zostać rozdzielone, będąc przypisanym do dwóch różnych ciągników i podpinając za sobą pojazdy kurtynowe. Dzięki temu możliwe będzie bardziej uniwersalne planowanie ładunków. Wkrótce zmianie mają ulec także tablice rejestracyjne, obecnie fińskie, dla ułatwienia kwestii formalnych, ale docelowo mające pochodzić z naszego kraju.
Codzienna praca nowych naczep będzie prowadziła na koło podbiegunowe, często na pogranicze fińsko-szwedzkie lub nawet fińsko-norweskie. Dzięki otwieranym ścianom bocznym, a także wspomnianemu połączeniu z naczepami kurtynowymi, ładunki przewożone będą w obu kierunkach: na północ pojadą towary suche i stałe, a na powrocie do chłodni będą można załadować świeże ryby. Oczywiście trzeba też podkreślić, że ruch ograniczony będzie przepisami, wszak tak długie zestawy mogą się dzisiaj poruszać po Finlandii, Szwecji, Danii oraz Hiszpanii, ale nie mogą wjechać chociażby do Polski, Estonii lub Norwegii. Dlatego Kacpi Logistic szeroko korzysta z przepinek, lokalnych podwykonawców, połączeń promowych na Bałtyku, a także własnych, dodatkowych ciągników, których posiada łącznie dwanaście, wraz z trzydziestoma naczepami. Wszystko po to, by tworzyć zestawy typu HCT na fińskich oraz szwedzkich fragmentach tras, a jednocześnie dostarczać przy tym towary ładowane na przykład w Polsce.
Poprzedni artykuł na ten temat, jeszcze z końca 2022 roku, zamieszczałem w tym artykule: Polski zestaw z dwiema naczepami, długi na 34,5 metra – nowość na trasy po Finlandii