Nowa strefa buforowa dla ciężarówek w Calais – ma być szybciej, a co najważniejsze, także bezpieczniej

calais_strefa_buforowa

Dla odmiany, czas na jakąś dobrą informację z Calais. Francuski port wzbogacił się bowiem o nową strefę buforową, mającą usprawnić przejazd pojazdów do terminali, a jednocześnie też zwiększyć bezpieczeństwo kierowców. O wszystkim przeczytacie poniżej, w tekście przygotowanym przez serwis Promy24.com:

Wczoraj w porcie Calais została otwarta nowa strefa buforowa dla ciężarówek. Ma być ona „inteligentniejsza” i bezpieczniejsza. Jej zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa przepraw przez Kanał La Manche do Dover oraz usprawnienie ruchu w obrębie portu.

Strefa pełni rolę zarówno bezpiecznego parkingu, jak i miejsca rejestracji oraz sortowania pojazdów. Zlokalizowana na 4 hektarach i wyposażona w 15 pasów ruchu ma obsługiwać jednorazowo do 300 pojazdów ciężarowych w dowolnym czasie.  Tym samym ma zoptymalizować przepływ 1,9 miliona pojazdów ciężarowych korzystających z portu Calais każdego roku. Dodatkowo jak podkreślają władze portu strefa ma przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa kierowców i przewożonych przez nich ładunków w obrębie portu.

Strefa jest dostępna bezpośrednio ze zajadu z autostrady A16 i A26.  Jej otwarcie zbiega się również z wprowadzeniem bezpłatnego Wi-Fi na terenie portu.

Władze portu podkreślają, że nowa strefa ma znacząco zmniejszyć czas oczekiwania pojazdów ciężarowych, które teraz będą efektywniej kierowane z pasa na pas do odpowiednich punktów odpraw check-in. Nowy proces ma również zoptymalizować zarządzanie przepływem pojazdów uwzględniając podział na operatorów promowych i rodzaj ciężarówek.

Pod koniec września strefa buforowa zostanie zautomatyzowane poprzez wprowadzenie systemu sygnalizacyjnego, dodatkowego wyposażenia w monitoring CCTV oraz nowe ogrodzenia zabezpieczające.