Stawka minimalna dla kierowców także w Polsce – będzie trzeba zarabiać co najmniej 13 złotych brutto

ford_transit_fiat_ducato_miedznarodowka_2

Kolejny kraj zdecydował się na wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej, obejmującej także transport drogowy. Tym razem jest to… Polska, natomiast wyznaczone minimum, dopiero co zatwierdzone przez prezydenta, będzie wynosiło 13 złotych brutto za godzinę, przy jednoczesnym wzroście minimalnych wynagrodzeń miesięcznych do pełnych 2 tys. złotych, oczywiście również brutto.

Nowe przepisy nie będą mają długiej listy wyjątków. Przewiduje ona jedynie zatrudnianie w domach pomocy, zatrudnianie w oparciu o umowę cywilnoprawną przy opiece nad uczestnikami wycieczek, a także zatrudnianie osób, które samodzielnie ustalą sobie czas i miejsce pracy, a ich wynagrodzenie będzie zależało od pracy tej efektów. Kierowcy oczywiście nie załapują się do żadnej z tych grup, w związku z czym nowe przepisy jak najbardziej będą ich dotyczyły.

Minimalna stawka godzinowa będzie obowiązywała od 1 stycznia 2017 roku, a jednocześnie będzie waloryzowana. Oznacza to więc, że o ile w 2017 roku będzie trzeba zarabiać co najmniej 13 złotych, to kolejne lata będą przynosiły niewielkie podwyżki. A co z karami za ewentualne zaniżanie wynagrodzeń? Te wyniosą od 1 do 30 tys. złotych, a Państwowa Inspekcja Pracy będzie mogła przeprowadzać kontrole bez zapowiedzi, także w godzinach nocnych.

Źródło zdjęcia: eDostawcze.pl