15 sierpnia zwykle wiąże się z dodatkowymi zakazami ruchu. W wielu europejskich krajach obchodzi się wówczas Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny, natomiast w Polsce dochodzi do tego Święto Wojska Polskiego. W tym roku sytuacja jest jednak szczególna, bo 15 sierpnia przypada na sobotę. Co więc oznacza to w praktyce?
1. Zaczniemy od Polski, gdzie świąteczne zakazy częściowo pokryły się z zakazami wakacyjnymi. Święto wydłużyło jednak ograniczenia w sobotę i teraz potrwają one aż do nocy. Dotyczy to pojazdów o DMC powyżej 12 ton, oczywiście z pewnymi wyjątkami. Z zakazu zwolnione są między innymi powroty do kraju w ramach transportu międzynarodowego, a także przewóz ładunków szybko psujących się.
Świąteczno-wakacyjny harmonogram zakazów w Polsce:
14 sierpnia, piątek: od 18 do 22;
15 sierpnia, sobota, od 8 do 22;
16 sierpnia, niedziela, od 8 do 22.
2. Drugi istotny oraz ciekawy przypadek to Francja. Również i tam świąteczne zakazy zgrały się z wakacyjnymi. W efekcie powstał cały ciąg ograniczeń, bez jakiejkolwiek, choćby kilkugodzinnej przerwy. Dotyczy to ciężarówek o DMC powyżej 7,5 tony, a wśród wyjątków po raz kolejny znajdziemy na przykład przewóz ładunków szybko psujących się.
Początek francuskiego zakazu: 14 sierpnia, piątek godzina 22
Koniec francuskiego zakazu: 16 sierpnia, niedziela, godzina 22
3. Spodziewając się dużej ilości zapytań, postanowiłem dopisać też kilka słów o sytuacji w Niemczech. Tam nie wprowadza się zakazów ruchu na 15 sierpnia, więc rozpoczynający się weekend niczym nie będzie się różnił. Nadal obowiązuje też zwolnienie z wakacyjnych zakazów na terenie aż ośmiu landów. Szerzej opisywałem je w tym artykule, a oficjalne potwierdzenie znajdziecie w komunikacie BAG z 29 czerwca.