rekrutuj 40ton665
Opublikowane 11 Sierpień, 2017

Nad niemiecką trasą A5 pojawi się trakcja – skorzystają z niej ciężarówki wyposażone w pantografy

siemens_ciezarowka_pantograf_trakcja

Powyżej: zmodyfikowany przez Siemensa Actros z pantografem, na zamkniętym odcinku testowym


Jak podały niemieckie media, w ciągu autostrady A5, między frankfurckim lotniskiem a miastem Darmstadt, rozciągnięte zostanie 10 kilometrów sieci trakcyjnej. Za jej pośrednictwem ładowane będą baterie elektrycznych ciężarówek, eliminując konieczność ładowania stacjonarnego.

Inwestycja spod Frankfurtu będzie pierwszą w Niemczech publiczną autostradą z siecią trakcyjną. Za realizację tej inwestycji będzie odpowiedzialna firma Siemens, produkująca m.in. tramwaje, natomiast nadzór nad wszystkim przejmą same władze landu. W projekt zaangażowane są też władze całych Niemiec, poprzez ministerstwo środowiska.

Przypomnę tutaj, że od ubiegłego roku droga z trakcją elektryczną działa w Szwecji. Mowa tutaj o dwukilometrowym odcinku trasy E16, po którym jeździ hybrydowa Scania G360, wyposażona w pantograf. Więcej na ten temat poniżej:

Scania G360 z pantografem już gotowa, a w przewodach nad autostradą zaczął płynąć prąd

scania_pantograf_w_czasie_jazdy_g360

 

WYKOP ten tekst!

Ten wpis ma 5 komentarzy

 1. WildS napisał(a):

  Od lat ciągle tam są zwężki. Co chwilę w innym miejscu. Teraz kolejne 10km zwężki z okazji robienia trakcji, która będzie ładować przez 7,5 minuty ładować akumulatory. No chyba, że przewidzieli tam stau na godzinę.

  Najpierw będzie 10km zwężki i 10km korka do niej a potem będzie zakaz wyprzedzania i te tramwaje jadące w porywach do 79,9km/h a za nimi 10km korka ciężarówek z powodu hamowania za niemieckimi ślimakami.

  Nie mogli tego zrobić mniej debilnie? Np. zrobić tym tramwajom zatoczkę, na którą by sobie zjeżdżały i wymieniały jakieś łatwo wymienialne akumulatory, które by się tam stale ładowaly?

 2. Piotr napisał(a):

  Ciekawe kto będzie płacił za prąd pobierany przez ciężarówki

  • Kamil napisał(a):

   No na pewno nie nielegalni imigranci, którzy na zasiłku mają lepiej jak co niektórzy niemcy pracujący w mało płatnych zawodach i spłacający kredyty.

 3. Janusz napisał(a):

  Ciekawe jak wygląda sytuacja w mocnej zimie. Oby nie tak jak pendolino

 4. Bob napisał(a):

  Ja to tylko widzę tu małą kabinę z przed 15 lat

Odpowiedz