Masowe protesty na drogach – nieprzejezdne autostrady, eski oraz krajówki

Powyżej: fragment sytuacji na Google Maps, 20.03.2024, godzina 9.30

Zgodnie z zapowiedziami, 20 marca przyniósł kulminację rolniczych protestów. Wiele dróg ekspresowych oraz autostrad jest zablokowanych, a ponadto utrzymują się utrudnienia na przejściach granicznych.

Lista blokad jest wręcz trudna do opisania. Znajdują się one bowiem na autostradach A1, A2 oraz A4, drogach ekspresowych S3, S5, S7, S8, S11, S17, S19, S61, a także na wielu trasach niższej kategorii, w tym na obwodnicach i w centrach miast. Mówiąc więc krótko, na dystansie kilkuset kilometrów można dzisiaj utknąć na nawet kilku różnych objazdach.

Do kiedy potrwają te utrudnienia? Dotychczasowe zapowiedzi mówiły o protestach jednodniowych i około godziny 20 większość dróg powinna zostać odblokowana. Również dzisiaj wieczorem mają zakończyć się trzydniowe blokady polsko-niemieckich przejść granicznych w Świecku oraz Gubinku. Niemniej już teraz wiadomo, że część akcji zostanie przedłużona. Na przykład na trasie S8 między Białymstokiem a Zambrowem rolnicy postanowili pozostać na drodze przez 48 godzin, do piątku rano.

Przypomnę, że rolnicy protestują przeciwko zbyt restrykcyjnym normom ekologicznym w unijnym „Zielonym Ładzie”, a także przeciwko napływowi tańszych produktów rolnych z Ukrainy.

Przykładowa blokada trasy ekspresowej (S8):

Przykładowa blokada drogi krajowej (DK 22):