Lotos rozważa wprowadzenie do sprzedaży LNG oraz CNG, oferując to paliwo przy głównych trasach

cysterna_lotos

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) zapowiada poważną rozbudowę sieci tankowania gazu ziemnego. Nowe placówki mają oferować zarówno CNG, jak i LNG, będąc jednocześnie dostosowanym do potrzeb transportu na dłuższe dystanse.

W chwili obecnej gaz ziemny oferowany jest przede wszystkim w miastach, natomiast nowe placówki miałyby stanąć bezpośrednio przy drogach szybkiego. Mowa tutaj o ekspresowych trasach S3 i S7, a także o autostradach A1, A2 oraz A4. Większość z nowych placówek będzie miało logo samego PGNiG choć nie wyklucza się podjęcia współpracy także z siecią zewnętrzną. Mówi się tutaj przede wszystkim o Lotosie, który zresztą oficjalnie wyraził zainteresowanie tą sprawą. Koncern paliwowy rozważa wyprowadzenie CNG oraz LNG do sprzedaży na kilku istniejących już stacjach, przy okazji wchodząc też na rynek LNG dla transportu morskiego.

Wszystko to pokrywa się z planami firmy Iveco, o których wspominałem przy okazji relacji z hanowerskich targów IAA 2016. Włoski producent ciężarówek na gaz ziemny zamierza mocno promować w naszym kraju swój nowy ekologiczny model, czyli Stralisa NP z 400-konnym silnikiem na LNG, szeroką kabiną sypialną, zautomatyzowaną skrzynią biegów i zbiornikami gazu dającymi aż 1500-kilometrowy zasięg.

Zdjęcie tych zbiorników zamieszczam poniżej:

elektryczne_gazowe_nowe_przepisy_iaa_2016_12