Lód spadający z naczepy ranił 41-letnią kobietę – bardzo groźne zdarzenie na drodze krajowej nr 25

czyszczenie_dachu_naczepy

W Polsce doszło do kolejnego zdarzenia z udziałem lodu spadającego z ciężarówki. Ranna została 41-letnia kobieta, choć na szczęście nie były to obrażenia poważne. Jeśli natomiast chodzi o kierowcę ciężarówki, to zatrzymał się on na miejscu zdarzenia i został ukarany mandatem.

Poniżej zamieszczam komunikat wydany przez Komendę Miejską Policji w Kaliszu. Opowiada on właśnie o tym zdarzeniu i oczywiście przypomina o obowiązku oczyszczania naczep przez kierowców. A że nie wiadomo jak kierowcy mają to robić bez narażania własnego zdrowia, to już mówiliśmy naprawdę wiele razy…

Do tego nietypowego zdarzenia drogowego doszło w środę 24 stycznia br., przed godziną 11:00, na terenie gminy Stawiszyn. Jak ustalili policjanci, kierowca osobowego mercedesa jechał drogą krajową nr 25 w kierunku Zbierska. W pewnej chwili, w szybę czołową jego pojazdu, od strony pasażera uderzyła tafla lodu. Siła uderzenia była na tyle duża, że lód „przeciął” szybę i wpadł do wnętrza auta. Na szczęście wcześniej rozpadł się na drobniejsze kawałki. Podróżująca mercedesem 41-letnia kobieta została przewieziona do szpitala. Nie odniosła poważniejszych obrażeń.

Jak ustalili wezwani na miejsce policjanci, płat lodu spadł z dachu naczepy, jadącego z przeciwnego kierunku ciężarowego mana. 36-letni kierowca ciężarówki został ukarany mandatem oraz punktami karnymi.

Policjanci przypominają kierowcom pojazdów ciężarowych, aby w okresie zimowym zadbali o usunięcie lodu ze swoich pojazdów. Spadające z przyczep i naczep kawałki lodu stwarzają duże zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego.

Policja przypomina, że art. 66 Prawa o Ruchu Drogowym, nakłada na kierowcę obowiązek utrzymania pojazdu w takim stanie, aby korzystanie z niego „nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.”