Kurier – pomysł na biznes?

Publikacja na zamówienie

W ostatnich latach szybko rozwija się rynek usług kurierskich. Standardy w branży wyznacza e-commerce, dlatego wielu przedsiębiorców na swój pierwszy lub nowy biznes wybiera świadczenie usług kurierskich. O czym warto pamiętać, decydując się na auto i rozpoczynając pracę?

Według raportu Perspektywy wzrostu rynku przesyłek kurierskich, ekspresowych i paczkowych (KEP) w Polsce w 2018 r. przygotowanego przez PwC wzrost przychodów na rynku usług kurierskich utrzyma się na poziomie średnio 12% rocznie. Z prognozowanych na poprzedni rok 5,7 mld zł osiągnie w 2018 r. 6,3 mld zł (źródło: https://www.pwc.pl/pl/pdf/kep-raport-pwc.pdf).

Społeczeństwo docenia możliwość korzystania z one day delivery, które do niedawna było w Polsce tylko marzeniem. Aby móc świadczyć takie usługi, zakładając nowy biznes, należy zadbać o dobre auto oraz pamiętać o kilku ważnych kwestiach.

Używany dostawczak na start?

Nowe auto prosto z salonu to doskonały wybór i gwarancja jakości na długo. W przypadku używanego samochodu dostawczego należy mieć na uwadze, że często auta poleasingowe są dużo bardziej wyeksploatowane od tych kupowanych od właścicieli prywatnych. Poleasingowe dostawczaki zwykle stanowiły własność firmową, a więc były intensywnie użytkowane. W złym stanie mogą znajdować się podzespoły, nadwozie oraz inne elementy, co wygeneruje dodatkowe koszty na początku inwestycji. Jeśli nie jesteśmy ekspertami motoryzacji, warto skonsultować zakup z zaufanym mechanikiem, który oceni stan techniczny wybranego auta.

Jedna polisa wiele korzyści

Kiedy już dokona się zakupu odpowiedniego pojazdu, warto zadbać nie tylko o obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, ale i o to dedykowane pracy kuriera. Przydają się dodatkowe pakiety, jak: ubezpieczenie towaru w tranzycie, ubezpieczenie dostawy czy też odpowiedzialności od niedotrzymania terminów. Na brytyjskim rynku popularne są profesjonalne polisy dedykowane poszczególnym grupom zawodowym. Jedna z tamtejszych firm Insurance Factory posiada w swojej ofercie ubezpieczenia dla kurierów – courier insurance. Oferta uwzględnia profile i potrzeby konkretnych transakcji oraz zleceń.

Rynek usług kurierskich wydaje się być dobrym wyborem dla własnej działalności. Prognozy wykazują, że jeszcze przez najbliższych kilka lat będzie się umacniał. Aby odnieść sukces, potrzebujesz właściwie tylko trzech rzeczy: pojazdu dostawczego, klientów oraz ludzi do pracy, przy czym na początku działalności możesz rozwozić paczki samodzielnie.