Kolejnych dwóch kierowców symulowało pojedynczą obsadę, będąc dzięki temu bez przerwy w ruchu

symulacja_pojedynczej_obsady

Funkcjonariusze ITD trafili na kolejną podwójną obsadę, która uskuteczniała jazdę „na turystę”. Dwóch kierowców udawało więc, że prowadzą samochód w pojedynkę, chcąc być bez przerwy w ruchu i unikając konieczności stawania na 9-godzinną przerwę. A konsekwencje takiego procederu opisuje poniższy komunikat WITD Łódź:

6 lipca 2016r. w punkcie kontroli pojazdów ciężarowych, zlokalizowanym w Łodzi przy ulicy Strykowskiej, Inspektorzy WITD w Łodzi zatrzymali do kontroli drogowej zespół pojazdów, należący do przewoźnika z Litwy, prowadzony przez załogę złożoną z dwóch kierowców.
W wyniku analizy okazanych do kontroli wykresówek stwierdzono, że wykonując przewozy na terenie krajów Beneluksu, kierowcy symulowali jazdę w pojedynczej obsadzie. W okresach tych nie rejestrowali aktywności kierowcy, który nie prowadził pojazdu, dokonując na wykresówkach wpisów manualnych, informujących o odpoczynku.

Za stwierdzone w trakcie kontroli nieprawidłowości, kierowcy zostali ukarani mandatami karnymi w wysokości 4000 PLN. W stosunku do przewoźnika wszczęto odpowiednie postępowanie wyjaśniające oraz pobrano kaucję w wysokości 5000 PLN na poczet ewentualnej kary pieniężnej, która może zostać wymierzona po zakończeniu postępowania wyjaśniającego.