Kask motocyklowy – otwarty czy zamknięty? Porównanie komfortu użytkownika i bezpieczeństwa obu rozwiązań

Publikacja na zamówienie

Jazda na motocyklu wymusza noszenie kasku motocyklowego. Ma on za zadanie przede wszystkim zapewnić odpowiednią ochronę. Dostępne są różne modele kasków motocyklowych, co rodzi pytania związane z doborem. Najczęstszy dylemat dotyczy kasku otwartego i zamkniętego. Który z nich jest lepszy? Czym się różnią? Na te i inne pytania związane z wyborem odpowiedniego zabezpieczenia głowy w trakcie jazdy motocyklem odpowiadamy w poniższym artykule!

Kask motocyklowy zamknięty – czym się charakteryzuje?

Cechą, która wyróżnia kask zamknięty, jest jego konstrukcja – mocno zabudowana. Tego rodzaju kask zapewnia ochronę nie tylko głowy, ale i szczęki. Potocznie tego rodzaju modele nazywa się kaskami „full face”. Powszechnie uważa się, że to właśnie kask „full face” jest tym, który gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Alternatywą są kaski zamknięte typu flip-up, których cechą charakterystyczną jest w pełni ruchomy dolny moduł. Dzięki niemu możliwe jest np. napicie się kawy na stacji benzynowej bez konieczności zdejmowania kasku, przy jednoczesnym zapewnieniu odpowiedniej ochrony.

Otwarty kask motocyklowy – najważniejsze cechy

Blisko 19% wypadków motocyklowych to te, w których uszkodzeniu ulegają okolice szczęki prowadzącego jednoślad. Czy to oznacza, że należy zrezygnować z zakupu kasku otwartego? Nic podobnego. Przede wszystkim należy jednak dokładnie określić, czy rzeczywiście kask otwarty będzie odpowiednią ochroną. Zdecydowanie nie jest on polecany dla osób, które poruszają się nakedami czy ścigaczami, ale dla kierowców jednośladów o zdecydowanie mniejszej mocy – jak najbardziej.

Kask motocyklowy otwarty nie jest wyposażony w ochronę na szczękę oraz podbródek, ale jest wygodniejszy niż zamknięty. W obu przypadkach przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, aby kupować kask nowy, posiadający niezbędne certyfikaty bezpieczeństwa

Jeśli ich nie posiada,, pod żadnym pozorem nie należy go wybierać, ponieważ nie spełni on swojej podstawowej funkcji. Więcej o tym, co brać pod uwagę, decydując, czy wybrać  kask otwarty czy zamknięty, przeczytasz na: https://dobresklepymotocyklowe.pl/wiedza/post/kask-otwarty-czy-zamkniety-wybor-jest-jeden-airoh-executive.

Jaki kask motocyklowy wybrać – otwarty czy zamknięty?

Kask motocyklowy musi zapewniać odpowiednią ochronę głowy. Motocykliści poruszający się najczęściej nakedem lub ścigaczem powinni zdecydować się na kask zamknięty. Świetnie sprawdzi się w tym przypadku model HJC C10. Nie tylko posiada on niezbędne atesty związane z zapewnieniem bezpieczeństwa, ale jest idealny zarówno dla początkujących motocyklistów, jak i dla doświadczonych riderów.

Co więcej, może być wykorzystywany zarówno w przypadku jazdy sportowej, jak i codziennej, np. po mieście. Z kolei dla motocyklistów, którzy poruszają się jednośladami o mniejszej mocy, dobrym wyborem będzie kask otwarty HJC i40.

Posiada on specjalną blendę, która nie tylko osłania przed rażącym słońcem, ale również chroni przed szkodliwym działaniem promieni UV. Ponadto za sprawą zapięcia MicroBuckle możliwe jest wręcz idealne dopasowanie kasku do głowy, co z kolei przekłada się nie tylko na najwyższy komfort użytkowania, ale również bezpieczeństwo.