Kamazy z silnikami Euro 6 debiutują na polskim rynku, wyciskając do 310 KM z 6,7-litrowego Cumminsa

kamaz_6x4

W związku z planem budowy dróg, obejmującym inwestycje aż do 2023 roku, polskie firmy budowlane chętnie sięgają ostatnio po nowy sprzętu. I zapewne właśnie w związku z tym Kamaz zaprezentował w minionych tygodniach swoją nową ofertę polski rynek, przewidującą ciężarówki z silnikami Euro 6.

W ofercie tej znajdziemy przede wszystkim kamazowską klasykę gatunku, czyli terenowe podwozia pod zabudowy z układami osi 4×4, 6×4 oraz 6×6, a także jedną konstrukcję szosową, o układzie osi 6×2. Pojazdy te wykorzystują stary typ kabin, stosowany w Rosji już pod kilkudziesięciu lat, ale za to dysponują pełnym zestawem zagranicznego osprzętu. Nie brakuje skrzyń biegów od firmy ZF, mniejsze podzespoły dostarczyły takie przedsiębiorstwa jak Bosch, Wabco, Holset, Knorr Bremse, czy Sachs, natomiast silniki to dzieło inżynierów z USA. Mowa tutaj bowiem o jednostkach napędowych marki Cummins, reprezentujących serię ISB i oferujących zaledwie 6,7 litra pojemności. Moc maksymalna? Może ona wynosić 250, 280 lub 310 KM, przy maksymalnym momencie obrotowym między 950 a 1100 Nm. Wspomniana skrzynia ZF to zaś konstrukcja 9-biegowa, obsługiwana oczywiście w pełni mechanicznie.

Taka ciekawostka – w USA tego samego diesla wykorzystuje Ram w cięższych wersjach 2500 i 3500, widoczny poniżej. Różnicą jest tutaj jednak wysilenie, jako że Ram rozwija z 6,7 litra pojemności aż 370 KM, przy około 1080 Nm maksymalnego momentu obrotowego.

dodge_ram_2500

Co natomiast ma przekonać firmy budowlane do wybrania właśnie 6,7-litrowego Kamaza, zamiast konstrukcji rodem z Unii Europejskiej? Polski importer rosyjskich ciężarówek zachwala między innymi doskonałe właściwości terenowe, w przypadku podwozi 4×4 oraz 6×6 umożliwiające pokonywanie ponad 50-procentowych wzniesień. A do tego dochodzić ma też atrakcyjna cena zakupu, związana między innymi z faktem, że opisywane samochody montowane są już na terenie Unii Europejskiej, na Litwie, wykorzystując przy tym większe fragmenty przygotowane wcześniej w Rosji.

A co z nowym modelem 5490, znanym także jako M1842? Na stronie internetowej firmy Kamaz Polska można przeczytać, że jego polska premiera będzie miała premierę jesienią tego roku. Z drugiej jednak strony trzeba zaznaczyć, że już raz tę premierę przekładano, więc nic nie wydaje się pewne.

Widoczny poniżej ciągnik to właśnie 5490/M1842, bazujące na Mercedesie Axorze.

kamaz_1842_podwozie_pod_zabudowe