Kabina Wejkama w pytaniach i odpowiedziach, czyli koszt, montaż oraz praktyczna eksploatacja

kabina_wejkama_4

W 2012 roku firma Wejkama zaprezentowała naprawdę rewolucyjny produkt – kabiny sypialne typu Heavy Truck, które wprowadziły do branży lekkich przewozów międzynarodowych zupełnie nowe możliwości. Dzięki konstrukcji montowanej za szoferką, będącej de facto jej przedłużeniem, użytkownicy długodystansowych samochodów dostawczych otrzymali możliwości zorganizowania podwójnej obsady kierowców, z których każdy otrzyma własne łóżko. Co więcej, Heavy Truck ma w zamyśle służyć także szoferom jeżdżącym w pojedynkę, oferując im większą, jednolitą przestrzeń w kabinie, czyli rzecz nieosiągalną w przypadku montażu klasycznego „kurnika”.

Nowa konstrukcja Wejkamy szybko wzbudziła spore zainteresowanie, a z czasem na drogi zaczęły wyjeżdżać pierwsze egzemplarze wyposażonych w nią pojazdów. Pracują one dzisiaj w ruchu międzynarodowym, sprawnie przyciągając wzrok wszystkich osób z branży, a także rodząc liczne pytania dotyczące zakupu oraz eksploatacji tych nietypowych kabin. Dlatego też, w celu ułatwienia ewentualnej decyzji osobom zainteresowanym „Wejkamą”, przygotowałem listę takich najczęściej stawianych pytań wraz z odpowiedziami.

renault_master_wejkama_1 renault_master_wejkama_3

Koszt i montaż

Zaczniemy od rzeczy zasadniczej – do jakich samochodów można zamontować kabinę Heavy Truck?

Jeśli chodzi o modele to pojazdu, to są to: Renault Master III, Opel Movano III, Fiat Ducato, Citroen Jumper, Peugeot Boxer, Iveco Daily do 2014 r., Renault Master II oraz Opel Movano II. Mogą być one wyposażone w następujące zabudowy: kontener, plandeka, chłodnia, laweta oraz siodło z naczepą.

Jak wpływa to natomiast na możliwości przewozowe każdego z tych pojazdów? Można zamontować zabudowę na te standardowe 8 europalet? I oczywiście jak wygląda sprawa ładowności – czy Heavy Truck jest znacznie cięższy od klasycznego „kurnika”?

Do każdego z powyżej wymienionych pojazdów można zamontować kabinę Heavy Truck oraz zabudowę na 8 europalet. Ładowność nie ucierpi na tym aż tak bardzo, bo waga „Wejkamy” to 130 kg, podczas gdy konstrukcje montowane na dachach ważą średnio 80 kg. Mamy tutaj więc różnicę tylko około 50 kg.

Kolejną bardzo ważną kwestią jest oczywiście cena – ile kosztuje taka kabina i jak kwota ta wypada w porównaniu do „kurników”? Czy jest możliwość finansowania zakupu Heavy Truck wraz z pojazdem, w formie jednego leasingu lub kredytu?

Zakup kabiny Heavy Truck to koszt 8 tys. zł netto, oczywiście wraz z montażem wykonywanym w siedzibie producenta. Jest to cena o tyle atrakcyjna, że za „kurniki” najbardziej renomowanych producentów trzeba zapłacić około 6 tys. zł netto, a są one przecież znacznie mniej skomplikowaną konstrukcją.

Co otrzymujemy za tę kwotę w kwestii wyposażenia? I oczywiście ile czasu będzie trwała gwarancja?

Gwarancja na kabinę Heavy Truck oraz jej wyposażenie trwa 2 lata licząc od dnia montażu kabiny. Na liście wyposażenia znajdziemy zaś następujące elementy:
– 2 materace do spania o grubości 7 cm;
– 2 gniazda 12V oraz port USB;
– 3 niezależne lampki;
– wydajny wentylator powietrza dla lepszej filtracji wnętrza kabiny;
– zewnętrzna antena radiowa z instalacją doprowadzoną do radioodbiornika;
– światła obrysowe;
– welurowa tapicerka, izolacja termiczna z pianki tapicerskiej oraz obudowane wejście do części sypialnej.

Co natomiast dzieje się z gwarancją producenta na samochód w momencie montażu Heavy Truck – czy jest ona uznawana za bardzo poważną ingerencję w konstrukcję auta, czy może nie ma problemu z korzystaniem z darmowych napraw?

Gwarancja producenta na samochód w momencie montażu kabiny Heavy Truck nie ulega zmianie i w żaden sposób nie wpływa na późniejszy okres darmowych napraw. Montaż samej kabiny nie jest poważną ingerencją w konstrukcję, gdyż praktycznie wszystkie modele „dostawczaków” w wersjach pod zabudowę są przystosowane do usunięcia tylnej ściany grodziowej. Takie rozwiązanie od lat stosowane jest przecież na przykład przy produkcji kamperów.

Na czym dokładnie polega montaż i ile to trwa?

Montaż Kabiny Heavy Truck polega na zamontowaniu korpusu karoserii aerodynamicznej, która idealnie integruje się z samochodem, tworząc jedną całość. Najważniejszą właściwością dającą możliwość montażu naszej kabiny jest zerowa ingerencja w konstrukcję wzmocnień dachu, słupków bocznych oraz wszystkich fabrycznych stref zgniotu. Montaż trwa od 4 do 6 godzin, oczywiście w zależności od pojazdu bazowego.

Pierwszym etapem montażu jest usunięcie poszycia tylnej ściany grodziowej bez ingerencji w konstrukcję samochodu. Następnie zabezpieczamy wszystkie miejsca środkiem antykorozyjnym oraz warstwą lakierniczą, a na część karoserii i kabiny sypialnej nanosimy odpowiednią ilość specjalnego kleju montażowego. Po oczyszczeniu całej powierzchni stykowej możemy założyć całą konstrukcję na samochód. W następnym kroku kabina sypialna zostaje skręcona wraz z pojazdem szesnastoma śrubami montażowymi. Kolejnym etapem jest złożenie wnętrza wydłużonej szoferki, a także podpięcie niezależnej instalacji elektrycznej oraz kosmetyka zewnętrzna i wewnętrzna.

Jak długi jest okres oczekiwania na kabinę? Czy trzeba zarezerwować ją z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem, czy jest to może kwestia kilku dni?

Wejkama posiada zazwyczaj na stanie magazynowym kabinę, którą może zaoferować klientowi „od ręki”. Standardowo realizacja zamówienia wraz z montażem trwa od kliku do kilkunastu dni, w zależności od aktualnej ilości klientów. Istnieje oczywiście możliwość wcześniejszej rezerwacji kabiny.

Czy po zakończeniu eksploatacji na długich dystansach kabinę można zdemontować, czy staje się ona niestety integralną częścią pojazdu?

Istnieje możliwość demontażu kabiny Heavy Truck. Po jej zdjęciu trzeba tylko ponownie wstawić poszycie tylnej ściany grodziowej oraz zaślepić otwory montażowe po śrubach.

Jak natomiast wygląda sprawa zamontowania kabiny w pojeździe używanym, a tym bardziej takim, który jest już wyposażony w kurnik? Czy po zdemontowaniu kabiny dachowej istnieje możliwość założenia Heavy Truck? Czy wiązałoby się to z jakimiś niedogodnościami i oczywiście ile czasu pochłonęłaby taka modyfikacja?

Jest też i taka możliwość – bez większych problemów można zdjąć kabinę dachową i zamontować kabinę Heavy Truck. Koszty, które należy tutaj wziąć pod uwagę, to w większości przypadków konieczność polakierowania części dachu i wymiany tapicerki na suficie. Czas potrzebny do wykonania takiej modyfikacji to około 2 dni.

renault_master_wejkama_2 renault_master_wejkama_4

Eksploatacja

Ile kabin nowego typu trafiło dotychczas do klientów?

Na chwilę obecną, licząc od roku 2012, do wszystkich klientów z kilku krajów trafiło 448 sztuk kabin typu Heavy Truck. Liczba ta każdego dnia oczywiście rośnie.

Nawet kompletny laik dostrzeże, że kabina Heavy Truck jest rozwiązaniem bardziej aerodynamicznym, niż typowy „kurnik”. Jak więc obecność takiego rozwiązania wpływa na zużycie paliwa w takich pojazdach jak Renault Master 150 dCi, czy Peugeot Boxer 3.0 180 KM?

Oszczędność paliwa w ciągu roku to około 11 500 zł przy średnim przebiegu 15 000 km/miesiąc. Obecni użytkownicy kabin odnotowują bowiem spalanie o około 1,5-2 l/100 km mniejsze, niż w przypadku konstrukcji z „kurnikami”.
 
Co natomiast konstrukcja ta może zaoferować kierowcy – jak grube są materace, a także jakie dokładnie mają one wymiary?

Niezależnie od modelu auta, oba łóżka są długie na 2130 mm, co umożliwia swobodne wyprostowanie się nawet w przypadku naprawdę rosłych kierowców. Szerokość zależy natomiast od tego, czy mówimy o łóżku górnym, czy dolnym, a także od konkretnej marki auta bazowego. W Masterze III dolne łóżko ma 580 mm szerokości, zaś w Ducato jest to 590 mm. Nieco węższe jest łóżko górne, które w każdym pojeździe mierzy 550 mm.

Czy przewidziano także jakieś miejsce na bagaże?

Na pokładzie czekają dwa duże schowki – skrzynia pod łóżkiem dolnym o rozmiarach 490x300x2090 mm oraz półka w części dachowej licząca 900x550x2000 mm. Bez problemu można więc ulokować lodówkę, pościel, czy po prostu ubrania i żywność na miesiąc w trasie.

Co z bezpieczeństwem – czy cała konstrukcja jest odpowiednio zabezpieczona przez atakiem ze strony przewożonego za nią ładunku?

Kabina sypialna wykonana jest z laminatu poliestrowo-szklanego typu sandwich. Ściana tylna ma grubość około 14mm i jest wzmocniona kątownikami aluminiowymi. Jest to więc bardzo wytrzymała konstrukcja.

Jak rozwiązane jest ogrzewanie postojowe – czy w kabinie korzysta się tylko z oryginalnego wylotu tzw. „webasta”, czy  może ciepłe powietrze jest doprowadzane w konkretne miejsce przy pomocy rury?

W przypadku kabiny Heavy Truck nie są wymagane żadne dodatkowe kanały rurowe w celu doprowadzania powietrza ogrzanego przez tzw. „webasto”.  Otwarta na część samochodową przestrzeń kabiny sypialnej pozwala na swobodny ruch ciepłego powietrza w samym samochodzie.

I na koniec jeszcze jedno bardzo ogólne pytanie – czy są może jakieś szczególne zalety, których nie widać na pierwszy rzut oka?

Dodatkowym, bardzo ważnym plusem jest możliwość wykorzystania fabrycznej klimatyzacji do schłodzenia miejsca odpoczynku, o czym nie ma mowy w przypadku zwykłego „kurnika”. Doceni to każda osoba, które regularnie spędza weekendy na przykład w Hiszpanii, sypiając w wygrzanym na słońcu aucie. Poza tym już wkrótce w ofercie firmy Wejkama ma się pojawić kilka nowości, które mają zaoferować kolejne udogodnienia.

Powyższy artykuł sponsorowany powstał na zamówienie firmy Wejkama. Osoby zainteresowane zakupem kabiny Heavy Truck więcej informacji mogą zasięgnąć pod adresem wejkama.com lub numerami telefonów: 602-250-929 i 792-270-250.

kabina_wejkama_1 kabina_wejkama_6 kabina_wejkama_5