Jeszcze więcej ciężarowych zakazów w Austrii – piątki i soboty z koniecznymi objazdami

Wydawałoby się, że austriackie zakazy ruchu samochodów ciężarowych nie mogą być bardziej skomplikowane. W końcu żaden inny kraj Unii Europejskiej nie podchodzi tak restrykcyjnie do ruchu nocnego oraz ilości pojazdów przekraczających granicę. A jednak, Austriacy właśnie dokręcili kolejną śrubę, tym razem wprowadzając ograniczenia na piątki oraz soboty.

Nowy zakaz będzie obowiązywał we wszystkie piątki i soboty, do 30 marca włącznie, na wybranych odcinkach austriackiej autostrady A10. To jedna z najważniejszych tras tranzytowych w kraju, obsługująca znaczą część ruchu w relacji północ-południe.

W piątki zakaz będzie obowiązywał od godziny 13.00 do 19.00, dla jadących tranzytem ciężarówek o DMC powyżej 7,5 tony. W kierunku południowym ograniczenia obejmą pojazdy zmierzające w stronę Włoch lub Słowenii, na odcinku między węzłami Salzburg oraz Pongau. W kierunku północnym zakazany będzie ruch pojazdów zmierzających w stronę Czech lub Niemiec, na odcinku między Rennweg oraz Golling

W soboty zakaz będzie obowiązywał od godziny 7.00 do 15.00, dla wszystkich ciężarówek o DMC powyżej 7,5 tony. Po za kolejny obejmie on odcinki Salzburg-Pongau w kierunku południowym lub Rennweg-Golling w kierunku północnym.

Skąd natomiast wziął się pomysł na piątkowy i sobotni zakaz? Austriacy tłumaczą to kolejnością zwolnienia miejsca na autostradzie dla samochodów osobowych oraz autobusów, masowo wiozących turystów na zimowy wypoczynek.