Jeszcze jeden weekend z letnimi zakazami w Polsce – ograniczenia do 3 września

Właśnie rozpoczął się ostatni tydzień sierpnia 2023 roku. W związku z tym czas na szybką aktualizację w sprawie wakacyjnych zakazów ruchu.

Polska

Polskie zakazy tradycyjnie obowiązują „do ostatniej niedzieli przed rozpoczęciem zajęć dydaktyczno-wychowawczych w szkołach”. Ministerstwo Edukacji podjęło zaś decyzję o opóźnieniu rozpoczęcia roku szkolnego z piątku 1 września na poniedziałek 4 września. W praktyce oznacza to, że jeszcze przez jeden weekend ciężarówki o DMC powyżej 12 ton będą w Polsce podlegały ograniczeniom. Ich harmonogram będzie następujący:

• w piątek (1 września) od 18 do 22;

• w sobotę (2 września) od 8 do 14;

• w niedzielę (3 września) od 8 do 22.

Tradycyjnie z zakazu zwolnione będą polskie ciężarówki wracające do kraju w ramach transportu międzynarodowego. Za to wyjazdy z Polski, trasy krajowe lub przejazdy tranzytowe jak najbardziej będą podlegały pod ograniczenia. Poza tym przewidziano też wyjątek dla wybranych rodzajów ładunków, jak na przykład towary łatwo psujące się. Ich pełną listę znajdziecie w oficjalnym rozporządzeniu, dostępnym tutaj.

Niemcy

W Niemczech obyło się tym razem bez żadnego zamieszania. Jak podaje BALM (następca BAG), ograniczenia przewidziano tylko na okres do końca sierpnia, bez żadnego przedłużenia na wrzesień. Tym samym ostatnie wakacyjne, sobotnie ograniczenia miały tam miejsce w miniony weekend.