DAF testuje dłuższe kabiny, mieszczące strefy kontrolowanego zgniotu i bardziej ekologiczne

Zdjęcia pochodzą z facebookowej strony Norwegian Trucks/Drivers.

DAF ewidentnie testuje coś nowego. Sądząc po zdjęciach, może być to kabina uzupełniona o strefy kontrolowanego zgniotu i mieszcząca bardziej wydajny system chłodzenia.

Oba wymienione elementy związane są z nowymi unijnymi przepisami. Komisja Europejska chce, żeby ciężarówki były minimalnie dłuższe, dla poprawy bezpieczeństwa oraz zmniejszenia emisji szkodliwych spalin. W tym ostatnim pomóc mają bardziej rozbudowane układy chłodzenia, wymagane w szczególnie wysilonych silnikach. Bezpieczeństwo powinno natomiast poprawić samo wydłużenie kabiny i umieszczenie z przodu stref kontrolowanego zgniotu. Mają one pochłaniać energię chociażby przy najechaniu na tył innej ciężarówki, chroniąc życie i zdrowie kierowcy. Ponadto wydłużone przody powinny poprawić aerodynamikę, skutkując po prostu niższym zużyciem paliwa.

daf_test_nowego_przodu

Pojazd widoczny na zdjęciach wygląda na co najmniej kilkanaście centrów dłuższy od zwykłego DAF-a XF. Nie ma więc żadnych wątpliwości, że to egzemplarz testowy, uczestniczący w przedpremierowych badaniach. Uwagę zwraca chociażby prowizorycznie obudowany przód, wykorzystujący elementy ze starszego XF105, a przy tym pozbawiony kamuflażu. Wskazuje to, że DAF skupia się na testach samych rozwiązań technicznych, na razie nie zajmując się kwestią wyglądu. Sam za siebie mówi też fakt, że ciężarówka została sfotografowana w Skandynawii, gdzie styczniowa pogoda daje naprawdę ciekawe warunki do testów.

Przypomnę, że DAF pokazał już wcześniej prototyp ciężarówki z dłuższym przodem. Miało to miejsce w 2016 roku, przy okazji targów IAA w Hanowerze. Wówczas jednak wydłużony był tylko dolny fragment nadwozia, a kabina zachowała dotychczas znane wymiary.

elektryczne_gazowe_nowe_przepisy_iaa_2016_14